VIDEO | Campioana Europei, de nerecunoscut la Madrid! Klopp: „Nu am nicio problemă cu rezultatul”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 19 februarie 2020, ora 09:48,
Jurgen Klopp a câștigat deja un trofeu în acest sezon pe banca lui Liverpool, Cupa Ligii, după o finală chiar împotriva lui Chelsea

Atletico Madrid a câștigat meciul de pe teren propriu cu Liverpool, scor 1-0, în manșa tur din optimile de finală ale Ligii Campionilor. Deținătoarea trofeului nu a reușit niciun șut pe poartă la Madrid, dar antrenorul Jurgen Klopp are încredere că soarta calificării va fi decisă în favoarea ‘cormoranilor’ în returul de pe Anfield.

Liverpool a încercat să controleze jocul, având o posesie a mingii de 73%, dar Atletico Madrid s-a apărat excelent și a replicat pe contraatac.

Saul Niguez a înscris în minutul 4, în urma unui corner. Nu a fost un meci spectaculos, raportul șuturilor pe poartă fiind 2-0 pentru Atletico Madrid.

Returul se va juca în data de 11 martie, pe arena Anfield din Liverpool.

Atletico ne-a făcut viața grea, au luptat să obțină un rezultat bun pe teren propriu. Totuși, am avut o posesie de 70%, am construit foarte bine împotriva unei echipe care face un pressing avansat. Din acest punct de vedere, a fost una dintre cele mai bune evoluții a noastre din ultima vreme. Am pus adversarii sub presiune în ultima treime, dar nu ne-am creat ocazii clare.

Suntem doar la pauză, este 1-0. Nu am fi renunțat nici dacă mai erau 15 minute de joc, deci de ce să ne resemnăm când mai avem 90 de minute peste trei săptămâni? Repriza a doua se va juca pe stadionul nostru și asta va conta foarte mult. Atletico va simți asta. Nu am nicio problemă cu rezultatul de azi. Am văzut multe fețe fericite la Atletico, este normal pentru că a fost o victorie mare, dar mai este un meci de jucat.

Nu sunt dezamăgit, nu e ca și cum am pierdut cu 5-0. Avem o șansă foarte bună, chiar dacă nu va fi ușor. Putem să jucăm mai bine în ultima treime, chiar dacă adversarii se apără foarte bine. Atmosfera ne va ajuta, emoțiile sunt importante într-un astfel de meci„, a spus Jurgen Klopp la conferința de presă.