VIDEO | Calificare dramatică pentru Boloni! „Mentalitate formidabilă!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 16 august 2019, ora 10:51,
Ladislau Boloni

Royal Antwerp, echipa antrenată de Ladislau Boloni, a obţinut o calificare dramatică în playoff-ul Europa League.

După 1-0 în meciul tur cu Viktoria Plzen, cehii au reuşit să împingă partida retur în prelungiri. Gazdele au marcat apoi pentru 2-0, iar situaţia echipei lui Boloni s-a complicat şi mai tare după ce a rămas în inferioritate numerică.

Minutul 113 a fost norocos pentru belgieni. Dieumerci Mbokani a marcat golul calificării după o fază fixă! S-a terminat 2-1 pentru Plzen, însă Antwerp s-a calificat mulţumită golului înscris în deplasare.

„Chiar în inferioritate și conduși, am continuat să jucăm. Și pentru asta am fost răsplătiți. Mentalitatea noastră a fost formidabilă, exact ca a fanilor noștri” – a declarat Ladislau Boloni la final.

În playoff, Antwerp îi va întâlni pe olandezii de la AZ Alkmaar.

Şi românii de la Ludogoreţ s-au calificat în playoff. Bulgarii au învins TNS (Ţara Galilor) cu 4-0 în retur şi s-au calificat cu 9-0 scorul general. Dragoş Grigore a fost titular, iar Moţi şi Keşeru au rămas pe banca de rezerve pentru partida care a fost o simplă formalitate pentru oaspeţi.

În playoff, Ludogoreţ îi va întâlni pe slovenii de la Maribor.