VIDEO | Budescu a dat un assist de geniu în victoria împotriva echipei lui Mitriță

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat duminică, 07 martie 2021, ora 09:39,
budescu
budescu

Constantin Budescu (32 de ani) a fost titular în meciul câștigat de Damac pe terenul lui Al Ahli, scor 3-1, disputat în etapa 22 a campionatului Arabiei Saudite.

Internaționalul român a contribuit decisiv la primul gol înscris de Damac. Gazdele au deschi scorul  în minutul 13, prin Abdularahman Ghareeb. În minutul 55 Budescu i-a centrat ideal lui Mansour Hamzi acesta egalând pe tabela de marcaj.

După doar cinci minute, Damac s-a văzut în avantaj, prin reușita argentinianului Emilio Zelaya, care a transformat un penalty. După acest gol, la gazde a intrat Alexandru Mitriță. Zelaya a reulit dubla, minutul 68. Constantin Budescu a fost schimbat cu 10 minute înainte de final.

Damac a obținut 3 puncte vitale în încercarea de a evita retrogradarea, dar rămâne penultima în Arabia Saudită.