VIDEO | Budescu a făcut spectacol în Arabia Saudită! Două goluri și două pase geniale

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 21 decembrie 2018, ora 16:49,
Budescu-2
Budescu-2

Constantin Budescu a fost cel mai bun jucător al partidei Al Shabab – Al Batin, scor 4-0, din campionatul Arabiei Saudite. Mijlocașul a înscris două goluri, dintre care unul fabulos, și a oferit două pase de gol de mare rafinament.

Echipa lui Marius Șumudică a deschis scorul în minutul 20, prin brazilianul Arthur, din pasa lui Budescu.

În minutul 22, Al Shamrani a centrat în apropierea careului de 6 metri, iar Constantin Budescu a trimis mingea în poartă.

În minutul 36, Budescu a trimis o pasă genială, cu exteriorul, peste toată apărarea oaspeților, iar Arthur a înscris din nou.

Faza meciului s-a petrecut în minutul 59. Constantin Budescu a primit mingea în careu, într-un unghi închis și relativ departe de poartă, dar a avut o execuție ‘a la Messi’: lob cu exteriorul către colțul lung.

Budescu (29 de ani) a fost desemnat cel mai bun jucător al partidei și a sărbătorit victoria alături de fani.

Nici Marius Șumudică n-a trecut neobservat în acest meci. Antrenorul a încercat să prindă o minge care a ieșit din teren și a sprintat către ea, spre amuzamentul spectatorilor.

În urma acestei victorii, Al Shabab ocupă locul 3 în clasament, având trei succese consecutive.