VIDEO | Brazilia – Mexic 2-0. Neymar și Firmino i-au dus pe sud-americani în sferturile CM

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 02 iulie 2018, ora 18:47,
Neymar Brazilia

Brazilia s-a calificat fără mari emoții în sferturile Mondialului din Rusia.

Cu Neymar și Coutinho în teren, Brazilia a trecut cu 2-0 de Mexic. Neymar, care a suferit peste 20 de faulturi în cele 90 de minute, a adus victoria echipei lui Tite, prin golul pe care l-a marcat în minutul 51.

Al șaptelea gol la națională pentru Firmino

Carlos Vela a fost aproape de 1-1, însă Alisson a respins excelent. Brazilia a controlat tactic finalul meciului și a lămurit definitiv lucrurile în minutul 89, atunci când Firmino a stabilit scorul final, 2-0, marcând al șaptelea gol la echipa națională.

Mexic părăsește pentru a șaptea oară la rând Campionatul Mondial în optimile de finală.

Cu selecționerul Tite pe bancă, Brazilia are 20 de victorii în 25 de meciuri.

ECHIPELE:

Brazilia: Alisson – Fágner, Thiago Silva, Miranda, Filipe Luis – Coutinho (Firmino ’86), Casemiro, Paulinho (Fernandinho ’80) – Willian (Marquinhos ’90+1), Gabriel Jesus, Neymar

Selecţioner: Tite

Mexic: Ochoa – Alvarez (Jonathan Dos Santos ’55), Ayala, Salcedo, Gallardo – Rafa Marquez (Layun ’46) – Vela, Hector Herrera, Guardado, Lozano – Chicharito Hernandez (Jimenez ’60)

Selecţioner: Juan Carlos Osorio