VIDEO | Botoșani câștigă ”Derby-ul Moldovei”! Victorie de zile mari pentru elevii lui Croitoru

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 21 octombrie 2019, ora 21:25,
FC Botosani
FC Botosani

Botoșani s-a impus în derby-ul cu Poli Iași, scor 3-0, și a urcat pe loc pe play-off!

Formația antrenată de Marius Croitoru a fost oaspete pe propria arenă. Partida s-a disputat pe ”Stadionul Municipal”, Poli Iași fiind echipa considerată gazdă.

În prima repriză, Jonathan Rodriguez a deschis scorul, din penalty, pentru Botoșani. Cabral l-a faultat pe Keita în careu, iar Andrei Chivulete a dictat lovitură de la 11 metri.

În repriza secundă, elevii lui Marius Croitoru s-au desprind pe tabelă prin golurile marcate de Mihai Roman, minutul 54, și Ofosu, minutul 68.

În urma acestei victorii, Botoșani a urcat pe locul 5 în clasamentul Ligii 1, poziție care asigură calificarea în play-off, iar Poli Iași a coborât în zona play-out-ului, pe locul 7.

Vezi și VIDEO | Scandal în tribune la Poli Iași – FC Botoșani! Au intervenit jandarmii