VIDEO | Borussia Dortmund, învingătoare în Supercupa Germaniei

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 03 august 2019, ora 22:31,
sancho
sancho

Borussia Dortmund a câştigat primul trofeu al sezonului în Germania! Într-un meci disputat pe propriul stadion, Borussia a învins Bayern Munchen cu 2-0 şi şi-a adjudecat Supercupa!

Borussia Dortmund a fost gazdă pentru campioana Bayern în Supercupa Germaniei. Reus a avut prima ocazie a meciului. Guerreiro îi putea face fericiţi pe fanii galben-negrilor, dar Neuer şi-a salvat echipa. Prima repriză s-a încheiat cu ocazie mare a lui Kingsley Coman. Tabela s-a modificat prima oară imediat după pauză. Reus a adus Borussia în avantaj cu un şut plasat din marginea careului mare. Bayern a egalat după egalare, însă Jadon Sancho a mărit diferenţa de scor la capătul unui contraatac fulger al Borussiei.S-a terminat 2-0 pentru trupa lui Lucien Favre, care şi-a adjudecat primul trofeu al sezonului în Germania.

Pentru Borussia este al cincilea succes în Supercupa Germaniei, după cele din 1989, 1995, 1996, 2013 şi 2014.