VIDEO | Borussia Dortmund a făcut show total în Bundesliga! Bayern e sub presiune. Victorie pentru Maxim

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 26 ianuarie 2019, ora 19:47,
BVB
BVB

Borussia Dortmund n-a avut milă de codașa Hannover și s-a impus clar pe teren propriu, scor 5-1.

A fost 1-0 la pauză, după golul lui Hakimi. Reus, Gotze și Guerreiro au profitat din plin de erorile din apărarea oaspeților, iar Borussia a făcut 4-0, fără să forțeze.

Bakalorz a marcat un gol norocos pentru Hannover, însă Witsel a înscris imediat pentru 5-1, cu o reușită superbă.

Au fost 6 goluri și în meciul dintre Freiburg și Hoffenheim (2-4). Cu Maxim în teren repriza secundă, Mainz a învins-o pe Nurnberg cu 2-1.

Dortmund ajunge pentru prima oară în istorie la 48 de puncte după 19 etape. Galben-negrii au iar 9 puncte avans față de Bayern, care o întâlnește duminică pe Stuttgart.