VIDEO | ‘Bombă’ la Australian Open! Rafa Nadal, eliminat în sferturile de finală

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 29 ianuarie 2020, ora 15:30,
nadal
nadal

Ibericul Rafael Nadal (locul 1 ATP) a fost învins de către austriacul Dominic Thiem (5 ATP), scor 7-6 (3), 7-6 (4) , 4-6, 7-6 (6), în sferturile de finală la Australian Open. La 26 de ani, Thiem ajunge în premieră în penultimul act al competiției de la Melbourne.

Meciul a durat patru ore și 14 minute. Thiem a făcut un joc fabulos și a reușit 65 de lovituri câștigătoare.

Thiem a câștigat primul set contra lui Nadal

Thiem a salvat minge de set, apoi a jucat fantastic împotriva lui Nadal, câștigând primul set!

Publicată de Eurosport pe Miercuri, 29 ianuarie 2020

Thiem a câștigat setul doi cu Nadal

Dominic Thiem este aproape de prima sa semifinală la Australian Open. Austriacul joacă entuziasmant și câștigă și al doilea set împotriva lui Nadal.

Thiem – Nadal 2-1 la seturi, în sferturi la Australian Open

Vamos! Rafa rezistă în meci şi promite să îi facă viaţa grea lui Thiem. Duelul de pe Eurosport 1 e de o calitate fantastică!

Thiem – Nadal 7-6, 7-6, 4-6, 7-6

Thiem, victoria carierei! Aşa s-a scris istoria duelului cu Nadal, poate cel mai bun meci de la Australian Open 2020

În urma acestui rezultat, bilanțul confruntărilor Nadal – Thiem a ajuns 9-5 pentru spaniol.

Cred că întregul meci s-a jucat la un nivel foarte înalt. Amândoi suntem într-o formă excelentă. Am simțit că am avut puțin noroc în situațiile importante, fileul a fost de partea mea. Norocul este necesar, pentru că joci împotriva unuia dintre cei mai buni jucători din istorie. Am vrut să rămân în meci, să-mi fac serviciul, a fost o situație complicată din punct de vedere mental„, a spus Dominic Thiem la finalul partidei.

Dominic Thiem, calificat în premieră în semifinale la Australian Open, îl va întâlni pe germanul Alexander Zverev, locul 7 ATP.

Cealaltă semifinală masculină de la Melbourne este Roger Federer (Elveția, locul 3 ATP) – Novak Djokovic (Serbia, 2 ATP).