VIDEO | Bogdan Stancu a ajuns golgheterul campionatului din Turcia

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 22 decembrie 2019, ora 15:26,
bogdan-stancu

Bogdan Stancu a fost decisiv pentru Genclerbirligi în meciul de pe teren propriu cu liderul campionatului din Turcia, Sivasspor. S-a încheiat 2-2, iar atacantul român a reușit un gol și o pasă de gol, devenind cel mai bun marcator al ligii.

Sivasspor a condus la pauză cu 1-0, după reușita lui Kone din minutul 24. Bogdan Stancu a egalat în minutul 56, din pasa lui Yilmaz.

Două minute mai târziu, Stancu i-a așezat mingea lui Ayite, care a șutat imparabil. Reușita a fost inițial anulată, apoi VAR-ul a validat golul.

Finalul de meci a fost dramatic! Yatabare a egalat pentru Sivasspor în minutul 90+7.

Rezumatul partidei

Bogdan Stancu (32 de ani) are 11 goluri și 3 pase decisive în 15 meciuri la Genclerbirligi și este golgheterul la zi al campionatului Turciei.

Acum o săptămână, Stancu a reușit o ‘dublă’ cu Goztepe, unul dintre goluri fiind din foarfecă.