VIDEO | Bogdan Andone, nemulțumit de jocul ofensiv! „O lipsă de calitate”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 23 iulie 2019, ora 07:42,
bogdan andone

Sepsi Sfântu Gheorghe și FCSB au încheiat la egalitate, scor 0-0, în etapa a doua din Liga 1. A fost un meci fără multe ocazii clare de gol, iar gazdele au acuzat arbitrajul. Antrenorul FCSB, Bogdan Andone, este nemulțumit de ritmul de joc al echipei și de lipsa de claritate din atac.

Raportul șuturilor pe poartă a fost 2-2. Pe final de meci, Sepsi trebuia să primească un penalty, pentru un fault al lui Planic la Velev.

E un 0-0 care ne nemulțumește. Un joc care a început mai greu pentru noi, apoi am dominat, am dictat ritmul jocului. Practic, repriza a doua s-a jucat la o singură poartă. Ne-am creat 3-4 mari situații de a marca.

Jucăm să câștigăm fiecare meci, astăzi n-am reușit… dar asta nu înseamnă că băieții nu și-au dorit sau nu au muncit. În ultimele 15 minute, am avut situații clare de a marca, unu la unu cu portarul. Au fost acțiuni construite. Din păcate, la finalizare ne-a lipsit decizia, a fost o lipsă de calitate. E bine că nu am primit gol.

Din păcate, suntem nevoiți meci de meci să găsim soluții pe anumite poziții. Sunt și jucătorii de la naționala de tineret care acuză o stare de oboseală. Trebuie să fim foarte atenți cu ei, să-i protejăm. Nu e simplu, dar trebuie să câștigăm fiecare meci. O să ajungem la 4-5 dimineața la București, apoi avem antrenament, apoi plecăm 3-4 ore până în Armenia.

Nu am soluții! Moutinho și Salomao nu au ritm de joc, sunt predispuși la accidentări, nefiind pregătiți. Practic, pregătirea lor este la 50%, nu au suflu. Încerc să le dau minute, încet, încet. Chiar nu avem nicio soluție pe partea stângă a apărării„, a spus Bogdan Andone la conferința de presă.

FCSB are patru puncte după primele două etape, în timp ce Sepsi a înregistrat două remize albe.