VIDEO | Bogdan Andone a schimbat tactica FCSB la pauză! „Am decis să avem o echipă mai mobilă”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 25 iulie 2019, ora 22:44,
bogdan andone

FCSB a câștigat meciul din deplasare cu echipa armeană Alașkert, scor 3-0, în turul doi preliminar din Europa League. În ciuda scorului, ‘roș-albaștrii’ au fost puși în dificultate în multe momente.

Florin Tănase (60′), Iulian Cristea (68′) și Florinel Coman (82′) au înscris la Erevan.

La pauză, antrenorul Bogdan Andone a schimbat tactica, înlocuindu-l pe atacantul Ioan Hora cu mijlocașul Răzvan Oaidă, pentru o dinamică mai bună în apropierea porții adverse.

Mă așteptam la o partidă dificilă, un adversar agresiv. Cu siguranță vom pregăti returul, vom fi concentrați și vom încerca să câștigăm meciul. Nu ne interesează scorul din meciul tur. Am început foarte bine meciul, conectați la joc. Am dominat jocul ca posesie, dar sunt momente și momente. Important e că am rămas echilibrați, concentrați pe ce avem de făcut.

În repriza a doua, am decis să avem o echipă mai mobilă, cu jucători care să alerge mai mult la mijlocul terenului, iar Tănase să ceară mingea mai mult pe spații. Fundașii lor centrali nu aveau viteză, era punctul slab pe care am vrut să-l exploatăm. Nu e vorba că Hora nu e în formă, a marcat goluri, joacă pentru echipă. E un jucător de bază pentru noi. Dar sunt meciuri și meciuri.

Nu am nicio preferință în turul următor. Important e să ne calificăm noi. Indiferent ce va fi, vom pregăti meciul la fel. Din punctul de vedere al oboselii, e de preferat Cehia (n.a. – Mlada Boleslav), e mult mai aproape„, a spus Bogdan Andone la Pro X.

Meciul retur se va disputa joia viitoare la Giurgiu. Dacă va ajunge în turul trei preliminar din Europa League, FCSB va juca împotriva învingătoarei din duelul Mlada Boleslav (Cehia) şi FC Ordabasy Şimkent (Kazahstan), scor 1-1 în prima manșă.