VIDEO | FCSB, victorie de moral înaintea derby-ului cu Dinamo! Execuție superbă a lui Coman

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 29 septembrie 2019, ora 16:15,
FCSB
FCSB

FCSB s-a impus clar la Călărași, scor 3-0, cu Academica Clinceni. În prima repriză, vicecampioana a deschis scorul prin Tănase, minutul 12.

În repriza secundă, roș-albaștrii au punctat din nou prin Coman, minutul 65, iar Moruțan a stabilit scorul final, minutul 80. În urma acestei victorii, formația din Capitală a urcat pe locul 8 în Liga 1.

Update 18.50: S-a încheiat partida. FCSB obține o victorie convingătoare, scor 3-0.

Update 18.43: Vînă trimite un șut puternic în bară!

Update 18.37: GOOOOLLLLL FCSB! Olimpiu Moruțan punctează și el! Gol superb marcat de mijlocașul de 20 de ani.

Update 18.33: Ocazie importantă pentru Clinceni! Merloi trimite în plasa laterală!

Update 18.21: GOOOOLLLL FLORINEL COMAN! ”Mbappe” trimite o torpilă care îl lasă fără replică pe Vâlceanu.

Update 18.17: Academica Clinceni încasează al patrulea cartonaș galben din acest meci.

Update 18.14: Florin Tănase a căzut în careu și a cerut lovitură de la 11 metri! Horațiu Feșnic nu este impresionat și lasă jocul să continue.

Update 18.11: Academica Clinceni caută egalarea cu orice preț.

Update 18.01: A început repriza secundă.

Update 17.47: S-a încheiat prima repriză.

Update 17.41: Hora ratează o nouă ocazie importantă! Portarul Academicii își salvează din nou echipa!

Update 17.26: Vâlceanu își salvează din nou echipa! Paradă incredibilă a portarului de 22 de ani la lovitura liberă bătută de Coman.

Update 17.18: Paradă de zile mari a lui Bălgrădean! Portarul roș-albaștrilor și-a salvat echipa, iar faza celor de la Clinceni a fost întreruptă din cauza off-side-ului.

Update 17.15: Ocazie importantă pentru formația lui Bogdan Argeș Vintilă! Florinel Coman a trimis un șut puternic spre poarta lui Vâlceanu, însă a lovit bara.

Update 17.13: GOOOOOLLLLL FCSB! Tănase deschide scorul pentru formația roș-albastră!

Update 17.00: A început meciul!

Update 15.20: Primul ”11” trimis pe teren de Bogdan Argeș Vintilă

#liga1 #etapa11 #clincenifcsb❤️?⚽️Aceasta este echipa de start a FCSB în partida cu Academica Clinceni, care va începe la 17:00, în direct la Digi Sport, Telekom Sport și LookPlus & LookSport.

Publicată de FCSB pe Duminică, 29 septembrie 2019

FCSB va juca astăzi cu Academica Clinceni, în etapa a 11-a din Liga 1.

Formația din Capitală și-a revenit după seria neagră din campionat, iar elevii lui Bogdan Argeș Vintilă au obținut 7 puncte din 3 meciuri de foc: victorie cu Viitorul, scor 2-1, victorie cu Universitatea Craiova, scor 1-0 și remiză cu CFR, scor 0-0.

De asemenea, clubul din Capitală s-a calificat în optimile Cupei României, după victoria cu Metaloglobus, scor 2-0.

Adversara roș-albaștrilor vine și ea după o perioadă foarte bună: Academica Clinceni este neînvinsă în ultimele 5 meciuri, iar în ultimele două partide a obținut victorii consecutive, 2-1 cu Voluntari (Liga 1) și 3-2 cu Turris (Cupa României).

Bogdan Argeș Vintilă nu îi subestimează pe elevii lui Ilie Poenaru!

Antrenorul roș-albaștrilor anunță că partida nu va fi ușoară, iar formația sa trebuie să joace cu Clinceni la fel cum au făcut-o în ultimele partide de foc din campionat.

”Pare un meci uşor, dar nu este un meci uşor, este un meci foarte dificil pentru că trebuie să ne concentrăm foarte bine şi să abordăm jocul ca şi cum am juca împotriva unei echipe puternice.

Uşor, uşor trebuie să ajungem la o echipă stabilă şi nu se poate face peste noapte, nu se poate face de la un meci la altul, în timp se poate omogeniza o echipă.”, a declarat Vintilă la conferința de presă.

Conferință de presă cu Bogdan Vintilă înaintea partidei cu Academica Clinceni.

Publicată de FCSB pe Sâmbătă, 28 septembrie 2019

FCSB va juca săptămâna viitoare cu Dinamo, însă tehnicianul vicecampioanei a explicat că elevii săi nu se gândesc la derby: ”Nu ştiu dacă vreun jucător sau sau altcineva se gândeşte acum la meciul cu Dinamo. Primul meci la care trebuie să ne gândim este meciul cu Clinceni, pe care trebuie să-l câştigăm, sunt trei puncte foarte importante, după care vom aborda jocul cu Dinamo, dar nu ne gândim acum la meciul cu Dinamo.

Concentrarea jucătorilor trebuie să fie pe acest joc. O victorie cu Clinceniul ar mai îndulci puţin fanii şi ar aduce mai mulţi la meciul cu Dinamo” a mai spus antrenorul roș-albaștrilor.