VIDEO BLOG | Liga Campionilor: Barcelona a făcut scor cu Lyon! Klopp, lecție de fotbal pentru Bayern

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 13 martie 2019, ora 21:00,
liverpool
liverpool

Se știu cele 8 echipe din sferturile Ligii! Anglia este reprezentată de 4 echipe- Manchester United, Liverpool, Manchester City și Tottenham, Spania de Barcelona, Olanda de Ajax, Italia de Juventus, iar Portugalia de Porto.

Tragerea la sorți a sferturilor va avea loc vineri, 15 martie.

Update 23.59: Rezultatele din această seară

Update 23.55: Barcelona e în sferturi!

Update 23.52: Liverpool câștigă cu 3-1 și își asigură calificarea în sferturile Ligii!

Update 23.50: Barcelona face scor cu Lyon! GOOOL DEMBELE!

Update 23.44: GOL BARCELONA! Catalanii punctează prin Pique!

Update 23.42: GOOOOOOL LIVERPOOL! Sadio Mane, dubla calificării!

Update 23.41: Messi ”se joacă” cu defensiva francezilor și face dubla! 3-1 pentru catalani!

Update 23.38: Ultimele 10 minute la Bayern – Liverpool! Nemții nu au tras niciun șut pe spațiul porții lui Alisson în repriza a doua!

Update 23.34: Lyon își joacă șansa până la capăt! Francezii domină repriza secundă.

Update 23.27: GGGOOOOOOOOLLLL LLIVERPOOOL! Virgil van Dijk a punctat pentru cormorani!

Update 23.21: GOOOOOOOL LYON! Francezii au redus din diferență prin Tousart!

Update 23.19: Ocazie mare pentru Bayern! Lewandowski ajunge târziu la mingea centrată de Gnabry.

Update 23.13: Cartonaș galben pentru Lenglet!

Update 23.12: Liverpool a scăpat pe contraatac! Salah a trimis un șut puternic, însă Neuer a respins în lateral.

Update 23.09: S-a reluat jocul și pe ”Camp Nou”! Barcelona conduce cu 2-0.

Update 23.04: A început repriza a doua la Bayern – Liverpool!

INFO: Începând cu grupele Ligii din sezonul 2017/2018, Sadio Mane a marcat cel puțin un gol în fiecare fază a competiției.

Update 22.50: Statistica primei reprize în ambele meciuri

Update 22.39: GOOOOOOOOOOOOOOOOL! Gnabry a centrat puternic în interiorul careului, iar Bayern egalează după un autogol al lui Matip!

Update 22.34: Portarul lui Lyon nu mai poate continua meciul și este schimbat cu Gorgelin Mathieu.

Update 22.31: GOOL BARCA! Coutinho punctează pentru catalani!

Update 22.26: GOOOOOOOOOOOOOOL Liverpoooool! Sadio Mane punctează pentru cormorani după o greșeală în defensiva lui Bayern!

Update 22.16: GOOOOOOOOL! Messi deschide scorul pentru Barcelona! Execuție superbă a căpitanului Barcelonei!

Update 22.15: Paradă senzațională a lui Anthony Lopes!

Update 22.13: Glezna lui Henderson a cedat, iar jucătorul se resimte. Fabinho intră în locul fotbalistului. Milner este noul căpitan al lui Liverpool!

Update 22.08: Thiago trimite un șut periculos pe spațiul porții!

Update 22.07: Jordan Henderson întâmpină probleme, iar Fabinho a ieșit la încălzire! Fotbalistul a călcat strâmb.

Update 22.05: Ocazie mare pentru Barcelona! Catalanii au trimis primul șut pe spațiul porții după doar 5 minute!

Update 22.00: Au început meciurile!

Bayern – Liverpool și Barcelona – Lyon sunt ultimele două meciuri din faza ”optimilor” Ligii Campionilor. Juventus, Manchester City, Porto, Ajax, Manchester United și Tottenham sunt echipele calificate în sferturile de finală.

ECHIPELE DE START:

UPDATE 21.45: Manuel Neuer, portarul lui Bayern, va ajunge la meciul cu numărul 100 în Liga Campionilor. Fotbalistul va deveni al patrulea jucător german care bifează 100 de prezențe în cea mai importantă competiție europeană.

Jucătorii lui Bayern și-au făcut apariția pe ”Allianz Arena”.

Catalanii au ajuns pe ”Camp Nou”!

Suporterii celor de la Lyon au luat cu asalt străzile din Barcelona.

Bayern – Liverpool, totul sau nimic!

Jurgen Klopp se va ”duela” din nou cu echipa pe care a întâlnit-o de cele mai multe ori în carieră. Tehnicianul a jucat 30 de partide ca antrenor împotriva lui Bayern și a câștigat doar 9. În tur, ”bavarezii” nu au reușit să înscrie, iar Liverpool poate profita de avantajul golurilor marcate în deplasare.

Bayern a câștigat un singur meci împotriva englezilor în competițiile europene!

Barcelona – Lyon, misiune imposibilă pentru francezi?!

Lyon nu a încasat gol în turul din Franța, dar nici nu a marcat. Francezii vin pe ”Camp Nou”, arenă pe care Barcelona pierde extrem de greu. Messi&co sunt neînvinși în ultimele 11 meciuri în toate competițiile.

5-2 s-a terminat ultima partidă pe ”Camp Nou” între Barcelona și Lyon!

Barca merge ceas, iar ultimele rezultate oferă un moral excelent echipei: catalanii au eliminat-o pe Real din Cupa Regelui și s-au calificat în finală, au câștigat ”El Clasico” pe Bernabeu și se află la 7 puncte deasupra lui Atletico, locul secund din La Liga.