BLOG | Simona Halep continuă povestea la Wimbledon! E în semifinale, după o partidă complicată

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 09 iulie 2019, ora 15:02,
halep
halep

UPDATE 16:40 În semifinale, joi, Simona Halep va juca împotriva învingătoarei din partida Elina Svitolina (Ucraina, locul 8 WTA) – Karolina Muchova (Cehia, 68 WTA).

UPDATE 16:37 Iată statistica partidei, care a durat o oră și jumătate:

Halep vs Zhang

UPDATE 16:35 7-6, 6-1 Game, set și meci, Simona Halep! Constănțeanca s-a calificat în semifinale la Wimbledon, pentru a doua oară în carieră.

UPDATE 16:30 7-6, 5-1 BREAK, Halep! Simona a returnat excelent. Românca are o singură eroare neforțată în setul doi.

UPDATE 16:25 7-6, 4-1 Încă un game rapid pentru Halep, care servește foarte bine.

În acest set, Simona a cedat doar două puncte la serviciu, fiind ajutată de o frecvență a primei mingi de 86%!

UPDATE 16:22 7-6, 3-1 BREAK, Halep! Simona se deplasează mai bine pe teren și are un avantaj psihologic. Zhang pare puțin demoralizată.

UPDATE 16:19 7-6, 2-1 Ambele jucătoare și-au făcut serviciul fără emoții. ‘Super Simo’ a câștigat game-ul la zero.

UPDATE 16:11 7-6, 1-0 Game, Halep! Simona începe bine acest set secund. Zhang încearcă în continuare să dicteze ritmul jocului, dar comite erori.

UPDATE 16:07 A fost un set de calitate, cu multe puncte spectaculoase. Iată statistica acestui set, care a durat o oră și două minute:

Zhang a fost jucătoarea mai agresivă, dar Halep a greșit mai puțin.

UPDATE 16:05 Simona Halep câștigă primul set, după 7-4 în tiebreak.

Halep – Zhang 6-6. Sportiva româncă revine din nou și egalează! Halep a făcut o dublă greșeală. Vom avea tie-break.

Halep – Zhang 5-6. Simona greșește, iar sportiva din China profită. Halep va servi pentru tie-break.

Halep – Zhang 5-5. Simona egalează la 5! Sportiva româncă a controlat total game-ul.

Halep – Zhang 4-5. Zhang câștigă game-ul la zero, iar presiunea este pe umerii Simonei. Halep va servi pentru a rămâne în meci.

Halep – Zhang 4-4. Simona joacă ca o adevărată campioană și egalează. Sportiva româncă a reușit primul as din acest meci.

Halep – Zhang. 3-4. BREAK Simona! Sportiva româncă reușește să neutralizeze agresivitatea lui Shuai și revine în meci.

Halep – Zhang 2-4. Simona și-a ridicat nivelul jocului și obține un game vital în acest prim set. Zhang s-a apărat, însă nu a putut face față sportivei românce.

Halep – Zhang 1-4. Shuai domină clar primul set și câștigă game-ul pe propriul serviciu. Simona nu îi pune probleme tenismenei din China.

Halep – Zhang 1-3. Simona revine în meci! Sportiva româncă își face serviciul și obține primul game din acest meci.

Halep – Zhang 0-3. Sportiva din China câștigă al treilea game consecutiv. Simona este fără reacție și pierde game-ul la zero.

Halep – Zhang 0-2. BREAK Zhang! Halep a condus, însă Shuai a revenit și conduce cu 2-0.

Halep – Zhang 0-1. Sportiva din China servește foarte bine și câștigă primul game. Halep a egalat de la 15-40, însă nu a reușit să forțeze.

Update 15.08: A început meciul. Shuai Zhang servește

Update 14.57: Cele două jucătoare au ieşit la încălzire pe iarba de la Wimbledon. Meciul va începe în scurt timp.

Update 14.30: Partida dintre Simona Halep și Shuai Zhang va începe în 30 de minute. Meciul se va disputa pe terenul 1 de la All England Club.

Update 12.40: Mats Wilander, expert Eurosport și fost tenismen care a cucerit 7 trofee de Grand Slam, a vorbit despre partida dintre Simona Halep și Shuai Zhang.

”Jocul Simonei arată foarte bine și, sincer să fiu, are cele mai bune prestații pe iarbă din carieră. Este mult mai agresivă, iar felul în care servește este cea mai mare armă a ei. Simona este obligată să câștige și toată presiunea este pe umerii ei. Dacă va câștiga, va da peste Muchova sau Svitolina și va fi obligată să câștige și atunci.

Simona nu va avea foarte multe ocazii să câștige trofeul de la Wimbledon și trebuie să profite. Presiunea este mai mare decât la Roland Garros, unde este obișnuită cu zgura. Este un meci mare pentru ea și cred că are șanse mari să meargă mai departe.” a declarat Mats Wilander.

Update 12.00: Înaintea meciului programat astăzi, de la ora 15:00, Simona (7 WTA) se antrenează din greu pentru duelul cu Shuai Zhang (50 WTA).

Dacă Halep se va impune în meciul cu Zhang, sportiva româncă își va egala cea mai bună performanță de la Wimbledon. ”Super-Simo” a ajuns în 2014 până în semifinalele turneului organizat la Londra.

Simona Halep (7 WTA) va juca astăzi în sferturile de finală de la Wimbledon împotriva chinezoaicei Shuai Zhang (50 WTA).

Partida se va disputa de la ora 15:00 (ora României), pe terenul 1 de la All England Club.

”Super-Simo” vine după un meci perfect în optimile de finală. Halep s-a impus împotriva revelației Cori Gauff, scor 6-1, 6-1, și speră să își ia revanșa în fața sportivei din China.

Zhang s-a impus în fața Simonei în ultimele două meciuri: Australian Open, în 2016, scor 6-4, 6-3, și la turneul de la Beijing, scor 6-0, 6-3. 6-0. În partidele directe, Halep a câștigat o singură dată, în 2012, la Indian Wells, scor 6-1, 6-1.

”E o șansă bună să-mi iau revanșa în fața chinezoaicei, trebuie să lupt serios până la final. Sunt foarte fericită că am ajuns iar în sferturi la Wimbledon. E un turneu special pentru mine, cred că spectatorilor le-a plăcut meciul.

Anul trecut a fost unul foarte bun, am câștigat Roland Garros, am încercat și pe iarbă să joc bine. E extrem de important să mă simt bine pe teren” a declarat Simona după meciul cu Gauff.

Chiar dacă pornea cu șansa a doua, Zhang s-a impus ieri împotriva ucrainiencei Dayana Yastremska (35 WTA), scor 6-4, 1-6, 6-2, într-o oră și 47 de minute. În urma acestei victorii, sportiva din China a ajuns la primul sfert de finală din carieră de la Wimbledon.