VIDEO BLOG | Simona e în sferturi la Eastbourne! Victorie în 3 seturi cu Polona Hercog

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 26 iunie 2019, ora 15:54,
halep
halep

6-1, 4-6, 6-3. GAME SET și MECI! Simona Halep se califică în sferturile turneului de la Eastbourne, unde o va întâlni pe Angelique Kerber, numărul 5 WTA.

6-1, 4-6, 5-3: Polona salvează 2 mingi de meci și se apropie la două game-uri

6-1, 4-6, 5-2. Simona gestionează bine game-ul. Schimbă ritmul și e la un game de calificarea în turul următor.

6-1, 4-6, 4-2: Hercog recuperează încă un game.

6-1, 4-6, 4-1: Primul game din decisiv câștigat de Hercog. Simona a făcut cea de-a doua dublă greșeală a meciului.

6-1, 4-6, 4-0: Halep se desprinde în decisiv! Hercog e un car de nervi și pare că și-a pierdut concentarea.

6-1, 4-6, 3-0: Simo își face repede serviciul. Game alb și setul decisiv începe să semene cu primul.

6-1, 4-6, 2-0. Break Simona! Halep comtrolează din nou jocul cu Hercog și o obligă să greșească mai mult.

6-1, 4-6, 1-0. Simo începe perfect setul decisiv. Game câștigat la zero.

UPDATE 18.03: Statistica setului 2:

6-1, 4-6: Polona Hercog câștigă setul al doilea! Avem decisiv

6-1, 4-5: Polona reușește din nou break-ul și servește pentru câștigarea setului.

6-1, 4-4. Hercog echilibrează din nou. Polona a schimbat registrul față de primul set.

6-1, 4-3: Dublă greșeală Halep. Simo servește însă excelent în rest și revine la conducere!

6-1, 3-3: Simo recuperează break-ul. Halep este mai atentă și gestionează bine schimburile.

6-1, 2-3! Game slab al Simonei! Polona Hercog realizează primul ei break în acest meci cu game alb.

6-1, 2-2: Hercog joacă bine în acest game, pe care îl închide cu as!

6-1, 2-1. Halep controlează jocul și conduce din nou în setul secund. Servește Hercog.

6-1, 1-1. Hercog reușește să-și facă serviciul și egalează.

6-1, 1-0. Simo începe bine și setul 2.

UPDATE 17.30: Statistica primului set:

6-1: Simona câștigă primul set în 31 de minute. A fost cel mai lung game al meciului până acum, în care Hercog a salvat 5 mingi de set.

5-1: Simo se impune lejer în acest game. Primul punct a fost spectaculos, Halep reușind să ajungă la o scurtă a adversarei, iar apoi să retrimită superb.

4-1: Hercog reușește să câștige primul game în meciul cu Simona.

4-0. Halep nu-i lasă nicio șansă adversarei. Încheie game-ul cu un backhand spectaculos, în lung de linie.

3-0: Simona nu-i permite adversarei să revină. Polona Hercog greșește mult.

2-0: Halep începe perfect! Simo se desprinde la doua game-uri, este agresivă și controlează jocul.

1-0: Simo câștigă prima din cele două mingi de break și se impune în primul game pe serviciul advresarei.

UPDATE 16.52: A început meciul!

Update 15.00: Dacă se va impune în meciul cu Hercog, Simona o va întâlni în sferturile de finală de la Eastbourne pe câștigătoarea meciului Angelique Kerber (5 WTA) – Rebecca Peterson (66 WTA).

Simona Halep (7 WTA) s-a impus împotriva taiwanezei Su-Wei Hsieh (29 WTA), scor 6-2, 6-0, în turul al doilea de la Eastbourne. Astăzi, sportiva româncă o va întâlni pe Polona Hercog (60 WTA).

12.200 dolari şi 55 de puncte WTA a câștigat Simona după victoria de ieri.

Polona Hercog este una dintre jucătoarele cu cele mai multe şi mai expresive tatuaje din circuitul feminin. Potrivit unui interviu, aceasta a explicat că își dorește ca tatuajele sale să intimideze adversarele.

Sportiva slovenă are un metru și 82 de centimetri și se află pe locul 60 WTA. Simona a mai învins-o pe Hercog, anul acesta, în turul al treilea la Miami, cu 5-7, 7-6 (1), 6-2.

Halep a intrat pe iarba de la Eastbourne și la dublu. Fostul lider mondial a jucal la dublu, împreună cu Raluca Olaru, în primul tur. Româncele s-au impus în fața perechii Gabriela Dabrowski/Yifan Xu , scor 7-6(5), 7-5.

Tot astăzi, ”Super-Simo” și Raluca Olaru vor întâlni perechea Yang Zhaoxuan/Rosolska Alicja.