VIDEO BLOG | Simona, victorie clară la Australian Open! Meci perfect făcut de sportiva româncă

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 21 ianuarie 2020, ora 10:00,
simona halep

Simona Halep a câștigat primul meci de la Australian Open. Sportiva româncă a avut probleme în primul set, însă a revenit spectaculos și s-a impus fără emoții în fața lui Jennifer Brady.

Update 11.43, 1-6: Victorie pentru Simona Halep! Sportiva româncă se impune fără emoții în setul secund și câștigă partida.

Update 11.40, 1-5: Simona este într-o formă de zile mari și se apropie la un game distanță de victorie la primul turneu de Mare Șlem al anului.

Update 11.37, 1-4: Sportiva româncă nu îi dă nicio șansă lui Brady și se apropie de prima victorie la Australian Open.

Update 11.33, 1-3: Simona se desprinde din nou la două game-uri!

Update 11.30, 1-2: Brady revine în meci și câștigă game-ul pe propriul serviciu.

Update 11.27, 0-2: Sportiva româncă și-a dublat avantajul!

Update 11.24, 0-1: Simona are un început perfect în setul secund. Sportiva româncă a reușit break-ul.

Update 11.22: A început al doilea set!

Statistici după primul set:

Brady (stânga), Halep (Dreapta)
Sursa: flashscore.ro

Update 11.18, 7-5: Simona a câștigat primul set de la Australian Open!

Update 11.10, 6-6: Simona revine în meci, la capătul unui game spectaculos. Vom avea tie-break.

Update 10.56, 6-5: Sportiva din America este din nou în avantaj! Constănțeanca a căzut în timpul punctului, la 40-30, iar la 40-40 a cedat nervos și a aruncat racheta.

Brady va servi pentru set.

Update 10.46, 5-5: Brady egalează după ce își face serviciul, iar setul se prelungește.

Update 10.43, 4-5: Simona revine spectaculos și este în avantaj pentru prima oară în acest meci.

Update 10.40, 4-4: Meci nebun pe ”Margaret Court”! Sportiva româncă face 4-4, după ce a reușit primul break!

Update 10.35, 4-3: Simona a câștigat game-ul la 15, pe propriul serviciu.

Update 10.32, 4-2: Brady a demonstrat că se află într-o formă de zile mari și a câștigat fără mari emoții game-ul.

Update 10.27, 3-2: Campioana de la Wimbledon a revenit din nou în meci, după ce a reușit un game solid.

Update 10.24, 3-1: Meci complicat pentru Simona! Brady și-a mărit avantajul la două puncte.

Update 10.17, 2-1: Simona revine în meci și câștigă primul game de la Australian Open. La 40-15, constănțeanca a servit primul an.

Update 10.12, 2-0: Sportiva din America continuă începutul foarte bun de meci și câștigă și game-ul al doilea.

Update 10.11, 1-0: Brady a început în forță meciul și a reușit break la 15.

Update 10.09: A început meciul!

Update 10.01: Meciul va începe în scurt timp!

Update 9.42: Simona a vorbit pentru WTA despre staff-ul ei, dar și despre adversara de astăzi.

”Sunt mereu încântată să vin în Australia. Este o țară și oamenii sunt foarte prietenoși. Am amintiti foarte frumoase aici. Vreau să iau lucrurile pas cu pas. Nu pun presiune. Sunt foarte fericită cu staff-ul meu. Sunt foarte buni în acest sport.

Am mai jucat împotriva lui Jennifer. A fost un meci dificil. Mi-a arătat că este foarte puternică. Trebuie doar să fiu atentă și să îmi fac treaba cât mai bine. Pentru a ajunge cât mai departe în această competiție trebuie să câștig primul meci, iar apoi să mă gândesc la următorul” a declarat sportiva româncă.

Simona Halep va debuta astăzi, de la ora 10:00, la Australian Open, primul turneu de Mare Șlem al anului.

Adversara sportivei românce va fi americanca Jennifer Brady, locul 49 WTA.

Cele două se vor înfrunta pe arena ‘Margaret Court’, după ora 10:00, ora României.

Singura înfruntare dintre cele două tenismene a fost extrem de echilibrată. Anul trecut, constănțeanca s-a impus în set decisiv, în tiebreak, la Toronto, scor 4-6, 7-5, 7-6.

Halep are două meciuri oficiale jucate înainte de AO. Victoria cu Ajla Tomljanovic, scor 6-4, 7-5, și înfrângerea cu Aryna Sabalenka, scor 4-6, 2-6, ambele la Adelaide.

Jennifer Brady a impresionat la Brisbane, ajungând în sferturile de finală. Americanca le-a învins pe Maria Șarapova și pe Ashleigh Barty, liderul clasamentului mondial WTA.

Sportiva româncă a părăsit Australian Open în primul tur în anii 2012, 2013, 2016 și 2017.

Cea mai bună performanţă a Simonei a fost finala pierdută în 2018 în faţa danezei Caroline Wozniacki.

”Îmi doresc mult să câștig acest turneu. Dar nu este deloc ușor să mă adaptez la schimbările de temperatură. În finala din 2018 umiditatea a fost foarte mare. Acel meci mi-a dat încrederea că voi câștiga un Grand Slam.

A fost un turneu bun atât pentru mine, cât și pentru Wozniacki. Mai bun pentru ea, desigur. Ne-am obișnuit cu Wozniacki, cu siguranță tuturor ne va fi dor de ea după retragere, dar sunt convins că ea va fi fericită”, a spus Halep.

Simona Halep l-a impresionat pe marele John McEnroe (60 de ani).

Americanul cu 7 turnee de Grand Slam în palmares a remarcat capitolul la care care a progresat cel mai mult Simo, în ultima perioadă.

McEnroe pune accent pe revenirea lui Darren Cahill în echipa Simonei. Fostul mare tenismen remarcă și faptul că Simona stă mult mai bine la partea mentală, extrem de importantă în gestionarea meciurilor dificile.

”Parteneriatul dintre Simona Halep și Darren Cahill a fost unul prolific. Lucrează iar împreună și asta e foarte important pentru ea.  Problema ei nu e sub nicio formă una fizică. Cred că are nevoie să se simtă confortabil mental. La nivel psihic a avut niște minusuri, dar Darren o echilibrează. Cred că prezența lui o va ajuta foarte mult.

Când câștigi un turneu mare crezi mult mai mult în tine. În plus, Halep a învățat să nu lase negativitatea să îi mai stea în cale. Aici a ajutat-o Cahill foarte mult și de aceea e multiplă câștigătoare de Grand Slam.

Jocul nu i s-a schimbat foarte mult, nu cred că e la un alt nivel din punct de vedere al loviturilor.

Toți jucătorii încearcă să își îmbunătățescă jocul, dar uită de multe ori de parte mentală. Aici a crescut mult Simona! A învățat să fie mult mai relaxată în momentele importante. Acum poate să gestioneze mult mai bine situațiile tensionate din partidele mari”, a declarat McEnroe.