VIDEO BLOG | Visul frumos s-a năruit! România, eliminată în mod dramatic de Germania la Campionatul European de tineret

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 27 iunie 2019, ora 19:19,
germania bucurie

UPDATE 20:59 S-a încheiat meciul! Germania (campioana europeană en titre) învinge România cu 4-2 și merge în finala Euro 2019!

Au înscris: Amiri 21′, 90+4′, Waldschmidt 51′ – penalty, 90′ / Pușcaș 26′ – penalty, 44′.

‘Tricolorii’ au cedat din punct de vedere fizic în repriza a doua, când nemții și-au creat nu mai puțin de 17 ocazii de gol!

Sunt lacrimi în tribunele arenei din Bologna! Cei peste 15.000 de suporteri români sunt dezolați.

UPDATE 20:56 GOL pentru Germania! 4-2! Amiri a înscris un gol de senzație, direct din lovitură liberă!

UPDATE 20:55 Cartonaș roșu pentru Alex Pașcanu! Fundașul român a faultat din postură de ultim apărător.

UPDATE 20:52 GOL PENTRU GERMANIA! 3-2! Gian-Luca Waldschmidt a înscris în urma unei lovituri libere executată impecabil. Mingea a lovit bara și a intrat în poartă.

Germania – România: 3-2, în minutul 90

Din păcate, germanii preiau conducerea: 3-2, în minutul 90https://www.tvrplus.ro/live/tvr-1 #EURO2019 #TVR1 #HaiRomânia!

Publicată de TVR1 pe Joi, 27 iunie 2019

UPDATE 20:50 A treia schimbare făcută de Mirel Rădoi! A intrat Adrian Petre în locul lui George Pușcaș.

UPDATE 20:47 Șansă de gol imensă pentru Germania! Nmecha a scăpat singur într-o poziție bună, dar a șutat mult peste poartă.

UPDATE 20:44 Ocazie mare pentru Germania! Golgheterul Waldschmidt a ratat incredibil! Atacantul de la Freiburg a șutat mult pe lângă poartă, din 10 metri.

UPDATE 20:39 Selecționerul Germaniei mută pentru prima dată! Nmecha a intrat pe teren în locul lui Neuhaus.

UPDATE 20:29 A doua înlocuire în echipa României. Andrei Ciobanu (Viitorul) a intrat pe teren în locul lui Alex Cicâldău.

UPDATE 20:21 Germania a jucat mai bine în primul sfert de oră din repriza a doua, dar nu și-a creat ocazii clare de gol. Din păcate, eroarea lui Ianis Hagi a făcut diferența.

UPDATE 20:17 Prima schimbare în echipa României. Andrei Ivan i-a lăsat locul pe teren lui Florinel Coman, eroul meciului cu Anglia.

UPDATE 20:12 GOL pentru Germania! 2-2! Ianis Hagi a comis un fault în careu, iar Gian-Luca Waldschmidt a transformat penalty-ul.

Germania – România: 2-2, în minutul 51

Germanii readuc egalitatea pe tabela de marcaj: 2-2, în minutul 51https://www.tvrplus.ro/live/tvr-1 #EURO2019 #TVR1 #HaiRomânia!

UPDATE 20:07 A început repriza a doua! Nicio schimbare în cele două echipe.

UPDATE 19:59 Iată statistica după 45 de minute:

Germania vs. România

UPDATE 19:53 Final de primă repriză! România – Germania 2-1 (Pușcaș 27′, 44′ / Amiri 21′)

UPDATE 19:49 Ocazie uriașă pentru România! Pușcaș a avut șansa hat-trick-ului, dar portarul Nubel a avut o intervenție excelentă! Florin Ștefan a centrat din banda stângă, iar atacantul de la Palermo a trimis bine cu capul.

Germania – România: 1-2, în minutul 45+3

Ocazie imensa pentru Romania ăn prelungirile primei reprize. La pauză, Germania – România: 1-2. #HaiRomânia!https://www.tvrplus.ro/live/tvr-1 #EURO2019 #TVR1 #HaiRomânia!

UPDATE 19:43 GOL PENTRU ROMÂNIA! 2-1! George Pușcaș a înscris! Andrei Ivan a centrat ideal din banda stângă, iar atacantul a plasat mingea cu capul.

Germania – România: 1-2, în minutul 44

GOOOOOOOOL! Tricolorii preiau conducerea în minutul 44https://www.tvrplus.ro/live/tvr-1 #EURO2019 #TVR1 #HaiRomânia!

UPDATE 19:35 Până acum, România domină la toate capitolele: posesie (64-36%), ocazii de gol (8-5), șuturi pe poartă (3-2).

UPDATE 19:30 Ocazie mare pentru România! Băluță a șutat foarte bine de la distanță, portarul a respins mingea în lateral, dar Pușcaș n-a reușit să înscrie din apropiere. Atacantul era într-un unghi închis.

UPDATE 19:27 GOL PENTRU ROMÂNIA! 1-1! George Pușcaș a înscris de la 11 metri.

Germania – România: 1-1, în minutul 26

UPDATE 19:25 PENALTY PENTRU ROMÂNIA! Ianis Hagi a fost faultat în careu de către Baumgartl, iar arbitrul a luat decizia după ce a consultat sistemul VAR. Fundașul german a primit cartonașul galben.

UPDATE 19:21 GOL pentru Germania! 1-0! Nadiem Amiri (Hoffenheim) a înscris după o acțiune individuală de excepție.

Germania – România: 1-0, în minutul 21

UPDATE 19:19 Ocazie pentru Germania! Oztunali l-a depășit ușor în bandă pe Florin Ștefan și a șutat la colțul scurt, iar portarul Ionuț Radu a reținut mingea cu ceva emoții.

UPDATE 19:16 Din cauza temperaturii caniculare, arbitrul a acordat o pauză de hidratare pentru jucători.

UPDATE 19:06 Primele acțiuni periculoase au fost reușite de Germania, prin Dahoud și Oztunali. Cei doi nu au reușit să depășească apărarea ‘tricolorilor’.

UPDATE 19:01 A început meciul! Germania a avut lovitura de start.

Suntem martorii unei noi pagini din istoria fotbalului românesc. Acum, la TVR1, tricolorii evoluează în premieră în semifinalele Campionatului European U21, împotriva selecţionatei Germaniei. Să le ţinem pumnii fotbaliştilor noştri! #HaiRomânia!https://www.tvrplus.ro/live/tvr-1 #EURO2019 #TVR1

UPDATE 18:55 Suporterii români, mereu la înălțime! Sunt peste 15.000 pe arena din Bologna.

UPDATE 18:50 Mai e puțin până la începerea meciului!

UPDATE 18:05 Jucătorii ambelor echipe naționale au ieșit să inspecteze terenul, dar se feresc de soarele puternic.

UPDATE 17:55 Fanii români au luat cu asalt orașul Bologna și vor fi în număr record pe arena ‘Renato Dall’Ara’.

UPDATE 17:45 Mirel Rădoi surprinde doar cu titularizarea lui Andrei Ivan în locul lui Florinel Coman.

De cealaltă parte, nemții au doi jucători noi față de formula din primele meciuri. Amiri și Mittelstadt sunt titulari în locul lui Richter și Henrichs.

UPDATE 17:35 Iată echipele de start din această seară:

În această formulă luptăm pentru un loc în FINALA EURO U21❗LIVE BLOG ? bit.ly/2Kwr1elGermania ?? – ?? România ? 19.00

Publicată de Echipa națională de fotbal a României pe Joi, 27 iunie 2019

UPDATE 17:30 FRF a publicat imagini din vestiarul echipei naționale de la Bologna.

UPDATE 17:15 Jucătorii naționalei au plecat spre stadionul din Bologna.

? Am plecat spre stadionul din Bologna cu aceeași determinare și încredere! Venim să luptăm iar împreună și să ne bucurăm împreună! ? Fiți alături de noi! FORZA TRICOLORII! ? bit.ly/2Kwr1elGermania ?? – ?? România, ? 19.00, în direct la ? TVR și ? RRA#HaiRomania #LuptamImpreuna

Publicată de Echipa națională de fotbal a României pe Joi, 27 iunie 2019

UPDATE 16:30 Se anunță condiții de joc dificile în această seară, cu o temperatură de 41 de grade Celsius la ora meciului de la Bologna.

Totul despre canicula de la ora semifinalei Euro cu Germania pe liveblog FORZA TRICOLORII ? bit.ly/2Kwr1elSe anunță 41 de grade !!! Ce temperatură e la voi acum?

Au fost, în San Marino, cu Croația, 31 de grade Celsius la ora partidei. Apoi, în Cesena, cu Anglia, de la aceeași oră, au fost 28 grade Celsius. Cu Franța, în aceeași localitate, dar de la ora 21:00, au fost 27 grade Celsius.

UPDATE 12.27 Pentru că cererea de bilete este foarte mare, organizatorii au luat decizia să deschidă și cealaltă peluză. În tribune sunt așteptați peste 20 de mii de români.

Update 11.30: Posturile TV care transmit în direct meciul România – Germania:Partida se vede inclusiv în cele două Americi și în China.
Tricolorii lui Mirel Rădoi joacă astăzi împotriva Germaniei, în semifinalele Campionatului European de tineret. Partida începe la ora 19.00, pe stadionul Rento Dall’Arra din Bologna, unde sunt așteptați 20 de mii de români.

Naționala de tineret a României n-a pierdut niciun meci în grupe, deși, pe hârtie, toate adversarele tricolorilor erau cotate mai bine.

România a demolat Croația (4-1), a învins Anglia (4-2) și a remizat cu Franța (0-0), echipă care s-a calificat la rândul ei în semifinale de pe cel mai bun loc 2 din grupe.

Ne așteaptă astăzi un duel de foc din toate punctele de vedere. Germania este campioana europeană  en-titre la U21 și mai are încă un titlu în palmares.

Valoarea estimată a echipei germane este de șase ori mai mare ca a României, potrivit cotelor jucătorilor calculate de transfermarkt.

Cu toate acestea, România poate  produce încă o surpriză. Atmosfera din cadrul lotului este senzațională, iar în tribunele stadionului din Bologna vor fi 20.000 de români.

ECHIPELE PROBABILE

Nu avem nicio problemă de lot. Rădoi va trimite în teren cel mai bun 11 și are, pe bancă, variante de aceeași valoare.

România U21: I. Radu – Manea, Nedelcearu, Pașcanu, Fl. Ștefan – T. Băluță, Cicâldău – Man, I. Hagi, Fl. Coman – Pușcaș

Germania U21: Nubel – Klostermann, Tah, Baumgartl, Mittelstadt – Neuhaus, Eggstein, Dahoud – Oztunali, Waldschmidt, Richter

Naţionala de tineret a României a efectuat antrenamentul oficial pe stadionul Rento Dall’Arra din Bologna, cu o seară înaintea duelului de foc cu Germania.

La conferința de presă oficială, Mirel Rădoi a vorbit despre cea mai mare provocare înaintea semifinalei cu Germania de la EURO 2019 U21.

Rădoi a pregătit cu atenție și loviturile de la 11 metri pentru partida cu Germania.

? Mirel Rădoi și George Pușcaș vorbesc înaintea semifinalei cu Germania, de la EURO U21! LIVEBLOG ? bit.ly/2Kwr1elGermania ?? – ?? România, 27 iunie, ? 19.00, în direct la ? TVR și ? RRA