VIDEO BLOG | Revenire de senzație! România învinge Spania la Campionatul European de handbal

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 11 decembrie 2018, ora 20:09,
romania-handbal

UPDATE 21:00 Iată rezumatul partidei Spania – România 25-27

UPDATE 20:55 România este foarte aproape de calificarea în semifinalele EURO 2018, fiind liderul grupei principale 2.

Mâine, de la ora 19:00, România înfruntă Ungaria, în ultimul meci din grupă.

UPDATE 20:45 Cristina Neagu a fost cea mai bună marcatoare a partidei, cu 7 goluri.

UPDATE 20:30 Crina Pintea a fost desemnată cea mai bună jucătoare a partidei! A reușit 6 goluri în această seară.

UPDATE 20:27 VICTORIE! România învinge Spania, scor 27-25! ‘Tricolorele’ au fost conduse la pauză cu 12-10.

UPDATE 20:22 România a înscris în inferioritate numerică, prin Valentina Ardean-Elisei, și păstrează avantajul de trei goluri: 25-22.

UPDATE 20:16 Revenire frumoasă a României! Trei goluri avantaj pentru ‘tricolore’! Spania – România 21-24

UPDATE 20:10 Cu 15 minute înainte de final, România a preluat conducerea pe tabelă! Este 18-17.

UPDATE 20:05 Denisa Dedu se remarcă din nou în poartă!

UPDATE 19:55 Spania păstrează avantajul de două goluri. Acum este 14-12, iar ibericele au atacul.

UPDATE 19:35 Spania – România 12-10, la pauză. Am înscris în inferioritate numerică, în ultimele două secunde de joc, prin Cristina Neagu.

Marcatoarele din prima repriză a meciului de la Nancy:

UPDATE 19:25 Spania – România 10-8, după 22 de minute. Pena, Gonzalez și Fernandez au reușit câte 3 goluri pentru ‘La Roja’.

UPDATE 19:20 Cristina Neagu încearcă să dea semnalul revenirii! Este 8-5 pentru Spania. Două goluri la rând pentru ‘tricolore’, reușite de către Neagu și Florică.

UPDATE 19:10 Incredibil! România este în degringoladă, într-o partidă care se anunța lejeră. Este 5-1 pentru Spania, iar Ambros Martin a cerut time-out.

UPDATE 19:05 România începe slab, iar Spania conduce cu 3-1. Eliza Buceschi a înscris pentru ‘tricolore’. Presiunea e de partea noastră, întrucât ibericele nu mai au șanse de calificare.

UPDATE 19:00 Meciul va începe într-un minut!

UPDATE 18:55 La casele de pariuri, România este cotată cu a patra șansă la câștigarea Campionatului European. Franța, Rusia și Olanda sunt principalele favorite la trofeu.

UPDATE 18:50 Cristina Neagu, golgheterul all-time al Campionatului European, este cheia pentru calificarea României în semifinalele EURO 2018.

UPDATE 18:15 Iată jucătoarele care vor evolua în această seară:

Echipa națională feminină de handbal a României are nevoie de o victorie împotriva Spaniei pentru a nu-și periclita șansele de calificare în semifinalele Campionatul European din Franța. Ibericele nu au strâns niciun punct în Grupa principală 2.

Parcursul perfect al României la turneul final a fost oprit de reprezentativa Olandei, care a învins ‘tricolorele’ cu 29-24.

Selecționerul Ambros Martin a operat o schimbare de ultimă oră în lot. Daniela Raţiu o înlocuiește pe Mădălina Zamfirescu.

La meciul cu Spania, lotul României va fi: Dedu, Dumanska – portari; Ardean Elisei, Florică, Neagu, Perianu, Polocoşer, Buceschi, Laslo, Dragut, Geiger, Udriştioiu, Chiper, Pintea, Raţiu, Băcăoanu.

Confruntarea cu Spania este mai ușoară pentru ‘tricolore’ decât cea cu Ungaria, de miercuri, tot de la ora 19:00. Iată calculele grupei pentru calificarea în semifinalele EURO 2018:

• România se impune în ultimele două meciuri, cu Spania și Ungaria. În această situație, locul 2 este asigurat. Singura condiție ca ‘tricolorele’ să câștige grupa este ca Olanda să nu mai facă niciun punct.
  • România bate Spania și pierde cu Ungaria. Dacă maghiarele ne înving la limită și trei echipe termină la egalitate de puncte, atunci ‘tricolorele’ au șanse de a trece mai departe. În cazul în care vom fi la egalitate de puncte doar cu Ungaria, vom pleca acasă.
  • România pierde cu Spania și învinge Ungaria. În această situație, putem ajunge la egalitate de puncte cu Germania și Norvegia, echipe pe care le dominăm la capitolul meciuri directe. În semifinale ajungem și dacă România, Germania, Olanda și Norvegia ar acumula toate 6 puncte.