VIDEO BLOG | Liga Campionilor: Barcelona, victorie la limită în Anglia. Ajax, remiză cu Juventus!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 10 aprilie 2019, ora 21:45,

Barcelona s-a impus în deplasarea din Anglia, scor 1-0, împotriva celor de la Manchester United, iar Ajax a remizat pe teren propriu cu Juventus, scor 1-1.

Catalanii au dominat autoritar partida. ”Diavolii” au avut o posesie de 38% și niciun șut pe spațiul porții. Barcelona a punctat la primul șut pe poartă, în prima repriză.

În celălalt meci al serii, fotbaliștii lui Ajax au făcut un meci de zile mari. Olandezii l-au pus la încercare pe Szczesny în ambele reprize, însă nu au reușit să înscrie decât un singur gol. Juventus a avut un singur șut pe spațiul porții și a marcat prin Cristiano Ronaldo.

Update 22.54: Barcelona s-a impus în Anglia cu 1-0, iar Ajax a remizat cu Juventus, scor 1-1.

Update 22.44: Bară pentru Juventus! Douglas Costa, prima acțiune periculoasă a reprizei secunde pentru ”Bătrâna Doamnă”.

Update 22.42: Ajax o domină pe Juventus! ”Lăncierii” își doresc victoria cu orice preț!

Update 22.35: În acest meci, Ajax a avut 16 ocazii de gol, dintre care 5 șuturi pe spațiul porții! Juventus a avut 6 ocazii, dintre care un singur șut pe spațiul porții.

Update 22.33: Allegri forțează victoria! Dybala a intrat în locul lui Matuidi. La Ajax, Schone este schimbat cu Jurgen Ekkelenkamp, un mijlocaș de doar 19 ani!

Update 23.30: Schimbări la United – Barcelona. Vidal a intrat în locul lui Coutinho, Sergi Roberto în locul lui Arthur, iar Martial în locul lui Lukaku.

Update 23.26: Repriză secundă echilibrată în Anglia! United a avut trei ocazii de gol, iar Barcelona una singură.

Update 23.25: Ocazii mari pentru Ajax! Fotbaliștii formației din Olanda domină autoritar partida.

Update 23.18: Mario Mandzukic este schimbat cu Douglas Costa. Atacantul croat a avut o primă repriză slabă.

Update 23.13: Cartonaș galben pentru Frenkie de Jong! Mijlocașul lui Ajax l-a faultat pe Joao Cancelo.

Update 23.02: GOOOOL Ajax! Olandezii au marcat în primul minut al reprizei secunde prin David Neres.

Update 22.48: Pauză în ambele meciuri. Barcelona conduce în Anglia, iar Juventus la Amsterdam.

INFO: Golul lui Suarez a fost schimbat în autogol pentru Luke Shaw.

Update 22.45: GOOOOOOOOOOOOL! Cristiano Ronaldo a marcat al 4-lea gol pentru Juventus în actuala ediție de Liga Campionilor! Lusitanul a transformat centrarea din dreapta a lui Dalot.

Update 22.42: Cartonaș galben pentru Nicolas Tagliafico! Fotbalistul va rata returul din Italia.

Update 22.32: Prima ocazie pentru Cristiano Ronaldo! Lusitanul a încercat să marcheze cu capul, însă a lovit prea puternic.

Update 22.30: Clipe de coșmar pentru fanii Barcelonei: Messi sângerează! Smalling a intrat tare la starul argentinian, cu umarul.

Update 22.29: Fotbaliștii lui Ajax îl pun la încercare pe Szczesny! Olandezii au tras de 4 ori la poartă!

Update 22.21: Cartonaș galben pentru Victor Lindelof. Suedezul va rata meciul retur de pe Camp Nou.

Update 22.19: Cartonaș galben pentru Sergio Busquets. Fotbalistul a ajuns la a doua intrare dură din acest meci.

Update 22.14: GOOOL BARCELONA! Luis Suarez a deschis scorul pentru catalani! Reușita a fost anulată inițial, însă arbitrul a validat golul după a cerut intervenția VAR.

Update 22.12: Meci echilibrat la Amsterdam! Ambele formații au avut un șut.

Update 22.10: Ter Stegen iese perfect și distruge contratacul lui United.

Update 22.05: Lovitură liberă pentru Manchester United, după o intrare dură a lui Sergio Busquets la Scott McTominay. Rashford nu prinde spațiul porții.

Update 22.00: Au început meciurile!

Update 21.00: Echipele de start

Sferturile de finală ale Ligii Campionilor continuă cu două meciuri de foc: Manchester United – Barcelona și Ajax – Juventus.

Seara trecută, Liverpool s-a impus cu 2-0 împotriva celor de la Porto, iar Tottenham a învins-o cu 1-0 pe Manchester City.

Barcelona are parte de un sezon perfect: catalanii s-au calificat în finala Cupei Spaniei și au un avans de 11 puncte în campionat față de Atletico Madrid, locul 2. Formația antrenată de Ernesto Valverde nu a pierdut în acest sezon de Liga Campionilor și mizează pe Messi, fotbalist care a punctat de 8 ori în actuala ediție.

Manchester United l-a numit antrenor permanent pe Ole Gunnar Solsjkaer, însă echipa are parte de o perioadă slabă. „Diavolii” au trei înfrângeri în ultimele cinci meciuri, iar Liga Campionilor rămâne singurul obiectiv realizabil.

În celălalt meci al serii, Cristiano Ronaldo a revenit la Juventus. Fotbalistul care a calificat-o pe ”Bătrâna Doamnă” în sferturile de finală poate evolua din primul minut pentru italieni. Formația lui Allegri poate câștiga titlul în Serie A în meciul următor, iar Liga Campionilor rămâne obiectivul principal.

Ajax a eliminat-o pe Real Madrid în optimi și vrea să continue parcursul perfect în Ligă. Viitorul club al lui Răzvan Marin a umilit deținătoarea trofeului cu 4-1 pe Bernabeu, iar suporterii clubului au așteptări mari de la Dusan Tadic&co.