VIDEO BLOG | Meci de coșmar pentru România! Eșec cu Ungaria, iar Cristina Neagu s-a accidentat grav. Calculele pentru calificare

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 12 decembrie 2018, ora 20:24,
romania-euro-2018

UPDATE 20:50 Dacă România se va califica în semifinale, adversarul va fi Rusia. Rusoaicele au impresionat la Campionatul European și au pierdut un singur meci, în această seară cu Suedia, scor 30-39.

UPDATE 20:45 România e în mare măsură calificată în semifinalele Campionatului European din Franța! Dacă Germania nu bate la cel puțin 12 goluri Olanda, România merge mai departe.

În cazul în care Germania bate la o diferența mai mică de 12 goluri, atunci Norvegia câștigă grupa și România termină pe locul 2.

Dacă Olanda nu pierde cu Germania, atunci câștigă grupa, iar România termină pe locul secund.

UPDATE 20:40 Echipele calificate în semifinalele EURO 2018 din grupa principală 2 se vor stabili în urma golaverajului.

UPDATE 20:37 Din informațiile TVR, Cristina Neagu a suferit o ruptură de ligamente la genunchiul drept. Handbalista a fost transportată la spital și va efectua un RMN.

UPDATE 20:30 Final de meci! Ungaria învinge România cu 31-29! Tricolorele depind de rezultatul meciului Olanda – Germania, pentru calificarea în semifinale.

UPDATE 20:25 Mai sunt trei minute de joc, iar România trebuie să recupereze un handicap de două goluri. Scorul e 31-29 pentru Ungaria.

UPDATE 20:21 Fără cea mai bună marcatoare a partidei – Cristina Neagu (9 reușite), România încearcă să obțină o remiză cu Ungaria! Acum este 29-28 pentru maghiare.

UPDATE 20:17 Probleme mari pentru Cristina Neagu! S-a lovit grav la genunchiul drept și este luată cu targa.

Am pierdut cea mai valoroasă jucătoare! Denisa Dedu își pune mâinile pe cap, iar publicul a amuțit.

UPDATE 20:15 România joacă mai bine și se apropie la un singur gol. Ungaria conduce cu 27-26 la Nancy. Fanii români se remarcă în tribune.

UPDATE 20:05 ‘Tricolorele’ sunt de nerecunoscut după pauză! Ungaria – România 25-21, în minutul 43.

Au fost multe ratări din poziție ideală, singur cu portarul, inclusiv un 7 metri.

UPDATE 20:00 Probleme mari pentru România! Ungaria are un avans de două goluri, 22-20. Ambros Martin a cerut time-out și a vorbit despre importanța apărării.

UPDATE 19:54 Ungaria a preluat conducerea pe tabelă, pentru prima dată! Este 19-18.

UPDATE 19:35 Este pauză! România – Ungaria 17-17. Deși Cristina Neagu și Crina Pintea au făcut ravagii în atac, apărarea ‘tricolorelor’ nu a funcționat la parametri optimi. România a fost surprinsă atât în zonă centrală, cât și de către extremele Ungariei.

UPDATE 19:31 Cu două minute înainte de final, România și Ungaria sunt la egalitate, 15-15. Ambros Martin a cerut time-out.

UPDATE 19:25 Ungaria s-a apropiat la un gol, scor 12-13. Cristina Neagu a ratat din două situații bune, inclusiv un 7 metri.

UPDATE 19:15 Danezul Kim Rasmussen (fost antrenor la CSM București) este exasperat de erorile din apărarea Ungariei și a cerut time-out la 10-6 pentru România.

UPDATE 19:10 Totul merge conform planului, după 10 minute de joc. România conduce cu 8-5, iar Ungaria va juca 2 minute în inferioritate.

Portarul Denisa Dedu continuă forma excelentă!

UPDATE 19:01 A început meciul de la Nancy! Cristina Neagu a înscris după 36 de secunde. 1-0 pentru ‘tricolore’.

UPDATE 18:59 Iată calculele pentru calificarea României în semifinalele EURO 2018.

• România se impune sau face egal cu Ungaria. În această situație, locul doi este asigurat. Singura condiție ca ‘tricolorele’ să câștige grupa este ca Olanda să nu mai facă niciun punct.
  • România pierde cu Ungaria. Dacă maghiarele ne înving la limită și trei sau mai multe echipe termină la egalitate de puncte, atunci ‘tricolorele’ ajung în semifinale în funcție de golaveraj.

UPDATE 18:55 Cristina Neagu a avut un discurs special pentru colegele ei, înainte de acest meci decisiv.

UPDATE 18:49 Calcule complicate în grupa României de la EURO 2018. După victoria Norvegiei în fața Spaniei, România se poate califica în semifinale și în cazul unei înfrângeri la puține goluri cu Ungaria.

Meciul Olanda – Germania, de la ora 22:00, este de asemenea foarte important.

Meci mare pentru naționala României!

Azi, de la ora 19:00, echipa lui Martin Ambros întâlnește naționala Ungariei, la Nancy, într-un meci decisiv pentru calificarea în semifinalele Campionatului European.

Cu o victorie sau un egal, România e printre primele patru echipe din Europa. Echipa noastră poate încheia grupa chiar pe primul loc, dacă tricolorele reușesc cel puțin o remiză cu Ungaria și Olanda pierde cu Germania.

Ungaria a câștigat 4 din ultimele 5 meciuri disputate în compania României. Totuși, ultimul meci direct (Euro 2016) a fost câștigat clar de fetele noastre: 29-21.

O veste bună este că fanii României promit să vină în număr mare la meci, așa cum s-a întâmplat și la celelalte partide de la Euro.

Marți, România a avut emoții cu Spania, dar s-a impus în final cu 27-25.

Romania mecicampionatul europeaneuro 2018ungariaromaniaRomania handbalsemifinaleRomania Ungaria