VIDEO BLOG | Juventus – Atletico 3-0. Ronaldo, eroul campioanei Italiei! Torinezii, în sferturile UCL. Man. City a umilit-o pe Schalke

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 12 martie 2019, ora 21:00,
cristiano-ronaldo

Final. Juventus se califică spectaculos în sferturile UCL, după ce se impune clar, 3-0. City – Schalke 7-0.

Min. 86: GOOOOL JUVENTUS! Ronaldo înscrie fără probleme dintr-un penalty acordat după un fault comis asupra lui Bernardeschi. Juventus conduce cu 3-0 și e în sferturile UCL!

Min. 84: GOOOOL CITY! Jesus înscrie pentru 7-0. Schalke este umilită!

Min. 82: OCAZIE MARE JUVENTUS! Kean scapă pe contraatac, însă trage pe lângă poartă, singur cu Oblak.

Min. 78: GOOOL CITY! Scor de tenis în Anglia. Foden înscrie pentru 6-0.

Min. 71: GOOOL CITY! Bernardo Silva marchează după o super acțiune a gazdelor. E 5-0 pentru echipa lui Guardiola.

INFO: Într-o oră de joc, Atletico nu a tras nici măcar un șut pe spațiul porții adverse.

Min. 56: GOOOL CITY! Sterling face 4-0 în meciul din Anglia, iar Schalke e aproape de dezastru.

Min. 49: GOOOL JUVENTUS! Ronaldo înscrie iar cu capul și avem prelungiri în acest moment la Torino.

Începe repriza secundă

Finalul primei reprize

Min. 42: GOOOL CITY! Schalke este la pământ, iar Sane înscrie cu o execuție plasată pentru 3-0.

Min. 41: GOOOL CITY! Aguero reușește dubla, golul fiind acordat după analiza VAR. Assist superb pentru Sterling.

INFO: Aguero a reușit cel puțin 25 de goluri în 7 dintre ultimele 8 sezoane.

Min. 35: GOOOOL CITY! Aguero înscrie printr-o scăriță superbă, dintr-un penalty acordat cu ajutorul VAR. City – Schalke 1-0 (4-2, la general).

Min. 32: OCAZIE JUVENTUS! Bernardeschi trimite puțin peste poartă din lovitură liberă. Italienii domină și caută golul care să-i ducă în prelungiri.

INFO: Ronaldo a ajuns la 23 de goluri împotriva lui Atletico. Doar Sevilla a primit mai multe goluri (27) de la starul portughez.

Min. 27: GOOOL JUVENTUS! Ronaldo deschide scorul cu o lovitură de cap, de lângă Juanfran.

Min. 14: BARĂ CITY! Aguero e aproape să înscrie după pasa lui Sterling, dar balonul lovește bara.

Min. 14: Dominarea torinezilor este mai degrabă sterilă, iar Atletico se închide excelent, așa cum mulți au anticipat.

Min. 4: GOL ANULAT JUVENTUS! Chiellini înscrie după un corner, însă golul e anulat după un fault la portar făcut de Ronaldo. Ar fi un fost un gol special pentru fundașul lui Juventus, ajuns la 500 de meciuri în tricoul torinezilor, în toate competițiile.

UPDATE 22:00: Încep cele două meciuri de azi: Juventus – Atletico și Man. City – Schalke.

UPDATE 21:00 Echipele de start:

Juventus – Atletico

Man. City – Schalke

UPDATE 20:50: Atmosferă superbă la Torino înaintea meciului cu Atletico.

Juventus speră la o revenire spectaculoasă după înfrângerea cu Atletico, scor 0-2.

„Avem nevoie de sprijinul vostru. Ne vom face treaba în teren, să marcăm şi să ne calificăm. O putem face împreună”, a transmis Cristiano Ronaldo, golgheterul lui Juventus.

Misiunea lui Juve se anunţă mai mult decât complicată. Atletico a primit până acum doar şase goluri în actualul sezon din UEFA Champions League.

Mai mult, trupa lui Diego Simeone nu a pierdut niciodată o calificare în dublă manşă în ultimele 19 ocazii în care s-a impus la diferenţă de două goluri în meciul tur.

În ultimele 13 deplasări din Champions League, Atletico a primit doar de trei ori mai mult de un gol.

Schalke pare victimă sigură

Lucrurile par destul de clare în celălalt meci. Manchester City e aproape calificată în sferturi, după victoria cu Schalke, din deplasare, scor 3-2.

Deși echipa se luptă pentru evitarea retrogradării în Germania, fanii lui Schalke au făcut spectacol în Anglia, înaintea meciului.