VIDEO BLOG | Simona, învinsă în sferturi la Eastbourne! Angelique Kerber merge mai departe

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 27 iunie 2019, ora 13:07,
kerber halep

4-6, 3-6: Angelique Kerber merge în semifinalele turneului de la Eastbourne, după o prestație foarte bună în fața Simonei Halep.

4-6, 5-3. Kerber joacă excelent! Simonei îi va fi greu să revină în acest meci.

4-6, 3-4: Sportiva noastră nu renunță! Halep rămâne în set și luptă până la capăt.

4-6, 2-4: Kerber păstrează nivelul și se desprinde din nou.

4-6, 2-3: Halep închide game-ul cu as și se apropie de Kerber.

4-6, 1-3: Simona Halep reușește break-ul. Primul game câștigat de Simona în setul secund în care s-a jucat în forță de ambele părți.

4-6, 0-3: Angelique Kerber evoluează la un nivel foarte bun. Game alb reușit de nemțoiacă. Simona îl cheamă din nou pe antrenorul Daniel Dobre.

4-6, 0-2: Kerber se desprinde. Simona nu reușește să intre în joc.

Update 15.50: Statistica primului set:

4-6, 0-1. Kerber reușește break-ul în primul game al setului secund.

4-6: Angelique Kerber câștigă, la mare luptă, primul set!

4-5: Simona închide game-ul cu un punct superb, reușind să iasă din postură defensivă cu o un lung de linie pe care kerber nu l-a returnat în teren.

3-5: Kerber  își valorifică serviciul și se distanțează din nou. Simona servește pentru a rămâne în set.

3-4: Halep își face serviciul și se apropie la un singur game de Kerber.

2-4: Simona își ia înapoi un break! Schimbarea registrului a avut efecte imediate. Mult mai agresivă, Halep recuperează într-un moment dificil.

Update 15.20: Simona l-a chemat pe antrenorul Dan Dobre.

1-4: Angelique Kerber pare de neoprit. Simonei nu-i ies loviturile, iar adversara profită din plin.

1-3: Kerber își consolidează break-ul! Sportiva din Germania reușește să câștige un game în care Simona recuperase de la 0-40.

1-2: Campioana en-titre de la Wimbledon realizează break-ul și o conduce pe Simona. Jocul nemțoaicei este precis.

1-1: Kerber își face și ea serviciul.

1-0. Simona își face serviciul și câștigă primul game al meciului.

Update 15.05: A început meciul! Servește Halep.

Update 15.00: Mai sunt puține minute până la începerea meciului. Cele două sportive fac încălzirea.

Calificată în sferturi la turneul de la Eastbourne, Simona Halep joacă astăzi, de la ora 14.30, împotriva unei rivale din circuit, Angelique Kerber, numărul 5 mondial.

Simona (7 WTA) s-a calificat în sferturi după ce a trecut, ieri, de Polona Hercog, 6-1, 4-6, 6-3.

Kerber a eliminat-o în optimi pe Rebbeca Peterson (Suedia, 66 WTA): 7-6(4), 6-0.

Simona și Angelique Kerber s-au mai întâlnit de 10 ori până acum. Halep conduce cu 6-4.

Simona a câștigat ultimele două meciuri directe, în 2018, la Australian Open, și anul acesta, la Roland Garros.

Kerber se descurcă însă mai bine pe iarbă. Este campioana en-titre de la Wimbledon și a câștigat singurul meci disputat cu Halep pe această suprafață, în 2017, la Wimbledon (sferturi).

”Este foarte periculoasă, a câștigat Wimbledon anul trecut. Are încredere, se simte foarte bine pe suprafața asta. Nu am niciun fel de presiune, vreau doar să mă simt bine și să mă bucur de meci” – Simona Halep

Cu Simona am avut tot timpul meciuri pe muchie de cuţit. Pentru mine acest turneu reprezintă cea mai bună pregătire pentru Wimbledon.  Fiecare meci este foarte strâns şi echilibrat. Consider că este cea mai bună pregătire pentru un turneu de Grand Slam„- Angelique Kerber.