LIVE VIDEO BLOG | Simona Halep e în turul 2 la Roland Garros! A făcut spectacol în setul decisiv

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 28 mai 2019, ora 17:26,
Halep RG 2019
Set și meci Halep! Halep – Tomljanovic 6-2, 3-6, 6-1. Halep face un set decisiv excelent, pierde un singur game și este în turul 2 la Roland Garros.

Break Halep! Halep – Tomljanovic 6-2, 3-6, 5-0. Simona pare hotărâtă să nu prelungească prea mult această partidă și mai face un break, fiind la un singur game de câștigarea meciului.
Halep – Tomljanovic 6-2, 3-6, 4-0. Simona reușește un game alb și face spectacol în setul decisiv, demonstrând că e o adevărată campioană.
Break Halep! Halep – Tomljanovic 6-2, 3-6, 3-0. Cu un forehand de excepție, Halep mai face un break și pare de neoprit.
Halep – Tomljanovic 6-2, 3-6, 2-0. Halep a condus cu 40-0, Ajla a revenit incredibil, Simona a salvat însă o minge de break și a făcut 2-0. Poate fi momentul decisiv al setului.
Break Halep! Halep – Tomljanovic 6-2, 3-6, 1-0. Simona începe în forță setul decisiv și reușește break-ul din start.
SET 3
SET TOMLJANOVIC! Halep – Tomljanovic 6-2, 3-6. Simona recuperează un break, însă pierde apoi la mare luptă pe propriul serviciu și vom avea set decisiv.

Break Tomljanovic! Halep – Tomljanovic 6-2, 2-5. Lucrurile se complică serios pentru Simona. Adversara ei mai face un break și are șanse mari să ia primul set.
Halep – Tomljanovic 6-2, 2-4. Ajla e la înălțime la serviciu și câștigă game-ul la 0. 22 de minute de la începutul setului 2.
Halep – Tomljanovic 6-2, 2-3. După ce pierde trei game-uri la rând, Simona dă semne bune, dar se impune greu pe propriul serviciu. Ajla are însă un break în față.
Break Tomljanovic! 6-2, 1-2. Ajla egalează și face apoi cu ușurință primul ei break din acest meci, astfel că e în avantaj în debutul setului al doilea.
Halep – Tomljanovic 6-2, 1-0. Simona face 4 puncte la rând și ia primul game în 3 minute. Am avut parte și de un punctul meciului, pe care îl puteți urmări mai jos:

SET 2
Halep – Tomljanovic 6-2. Simona face break-ul și ia primul set după 28 de minute.

Halep – Tomljanovic 5-2. Simona a condus cu 40-0, Ajla a revenit până la 40-30, însă românca n-a mai complicat lucrurile și e la un pas să ia primul set.
Halep – Tomljanovic 4-2. Ajla reușește un game alb și pare într-o creștere evidentă.
Halep – Tomljanovic 4-1. Jucătoarea noastră are din nou probleme pe propriul serviciu, însă forehand-urile Simonei au făcut diferența.
Halep – Tomljanovic 3-0. Simona își face cu dificultate serviciul, însă are 3-0 după cel mai echilibrat game de până acum. Halep a revenit de la 15-40!
Break Halep! Românca face break-ul la prima oportunitate și conduce cu 2-0 după 5 minute.
Halep – Tomljanovic 1-0. Simona își face fără probleme serviciul.
UPDATE 19:00: Începe meciul dintre Halep și Tomljanovic. Simpna este la serviciu!

Simona Halep debuteză astăzi la Roland Garros 2019. Numărul 3 mondial este deținătoarea titlului de la Paris și joacă împotriva australiencei Ajla Tomljanovic (47 WTA).

Meciul Simonei a fost programat pe terenul ‘Philippe-Chatrier’, în jurul orei 15.30, ora României, după încheierea partidelor John Millman – Alexander Zverev (de la ora 12:00) și Naomi Osaka – Anna Karolina Schmiedlova.

Meciul Simonei Halep cu Ajla Tomljanovic va putea fi urmărit la Eurosport.

Simo a jucat de două ori, până acum, cu Ajla Tomljanovic, câștigând ambele confruntări. În 2018, la Cincinnati (4-6, 6-3, 6-3) și în 2010, Fed Cup (6-7, 6-1, 7-6)

Ajla Tomljanovic a ajuns, cel mai departe, în optimi Cel mai bun rezultat la Roland Garros l-a avut în 2014, când a jucat în optimile de finală. Apoi s-a accidentat la umăr și a ajuns pe locul 930 WTA, la un moment dat.

Dacă va trece de sportiva din Australia, Simo va juca, în turul al doilea la Roland Garros, cu Chloe Paquet (Franța – 223 WTA, beneficiară a unui wild card) sau cu Magda Linette (Polonia – 86 WTA).

La Paris este o suprafață care îmi place, e mai rapidă, însă poți să și aluneci! Dar, de la an la an, e treaba diferită. O să iau fiecare meci în parte și voi vedea ce voi obține. Pentru mine, cel mai important în acest moment este faptul că sunt aptă” – Simona Halep.