VIDEO BLOG | Craiova trece de Honved după loviturile de departajare! Incidente grave în Bănie. Următorul adversar

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 01 august 2019, ora 18:08,
Craiova Honved

Pigliacelli apără încă o lovitură de la 11 metri și Craiova e în turul 3 preliminar din Europa League, acolo unde va juca împotriva celor de la AEK Atena.

Cicâldău transformă pentru Craiova, N’Gog înscrie pentru Honved.

Craiova conduce cu 2-0. Fortes și Ioniță au marcat de la 11 metri, maghiarii au ratat ambele lovituri de până acum.

UPDATE: Meciul a fost reluat pentru mai puțin de un minut, timp în care oaspeții au pasat între ei. Urmează loviturile de departajare!

UPDATE: ”Două lucuri sunt de discutat: arbitrul poate conduce jocul și nu sunt probleme. El e singurul care decide. ”Chiar dacă nu m-a lovit, eu din punct de vdere psihic nu mai sunt capabil să conduc partida. El trebuie să decidă asta.

Arbitrul de rezervă poate schimba centralul, doar dacă acesta se accidentează. Dacă arbitrul nu va continua jocul, Craiova riscă pierderea meciului cu 0-3. Dacă partida va continua, atunci Craiova scapă”, a spus Ion Crăciunescu, la Digi Sport.

Min. 119: Jucătorii celor două echipe se iau la bătaie după ce Qaka și-a pierdut cumpătul, iar o petardă a explodat chiar lângă centralul meciului. Acesta se resimte și are nevoie de îngrijiri medicale, iar pe teren pătrunde chiar ambulanța. Meciul este întrerupt.

Min. 106: Cicâldău trimite în careu din corner, însă Fortes reia pe lângă poartă.

Min. 94: Schimbare Craiova: Iese Roman, intră Fortes

Începe prima repriză de prelungiri

Finalul timpului regulamentar. Scorul rămâne 0-0, așa că urmează prelungirile.

Min. 82: Bancu șutează din afara careului după un atac prelungit, însă nu prinde cadrul porții

Min. 77: OCAZIE CRAIOVA! Bărbuț ia o acțiune pe cont propriu, dar șutul său se duce în plasa laterală.

Min. 70: Pauză de hidratare la Craiova! Craiova nu mai presează atât de tare și sunt șanse destul de mari să avem prelungiri. Până acum, Honved nu a tras niciun șut pe poartă!

Min. 63: Schimbare Craiova: Iese Vătăjelu, intră Ioniță

Min. 59:    Vătăjelu este avertizat pentru o intrare dură

Min. 53: Craiova presează puternic! Briceag trage și el puternic, însă fără emoții pentru Berla

Min. 48: OCAZIE MARE CRAIOVA! Cicâldău bate excelent o lovitură liberă, iar portarul lui Honved deviază în bară. Cea mai mare ocazie ratată de gazde!

Începe repriza secundă.

Finalul primei reprize. Prima parte a fost prelungită cu nu mai puțin de 7 minute. La pauză, Craiova – Honved 0-0.

Schimbare Honved: Portarul Levkovic suferă o accidentare gravă, este înlocuit și va ajunge direct la spital. În locul său intră Berla

Incidente la Craiova. Suporterii maghiari au încercat să pătrundă în sectorul oltenilor.

Min. 31: OCAZIE CRAIOVA! Mateiu șutează bine din afara careului, dar portarul lui Honved respinge.

Min. 30: OCAZIE CRAIOVA! Bărbuț se precipită în careu și trage destul de modest din poziție bună, iar Lefkovits reține.

Min. 14: Schimbare Craiova: Iese Martic (accidentat), intră Briceag

Craiova domină jocul, are o posesie superioară, însă nu reușește să pună presiune pe apărarea adversă, care se descurcă până acum destul de bine.

Min. 8: OCAZIE CRAIOVA! Ivanov trage puternic, însă portarul advers reușește să rețină

Min. 1: Începe meciul de la Craiova. Peste 25.000 de spectatori sunt în tribune

UPDATE 18:40: ECHIPELE DE START

CS Universitatea: Pigliacelli – Martic, Kelic, Acka, Bancu – Cicâldău, Mateiu, Ivanov – Bărbuț, M. Roman II, Vătăjelu
Rezerve: I. Popescu – T. Ferreira, Briceag, Fortes, Qaka, V. Constantin, Al. Ioniță
Antrenor: Corneliu Papură

Honved: Lefkovits – Ikenne, Batik, Kamber, Lovric, Kukoc – Kesztyus, Moretti, Bano-Szabo – Moutari, Kulach
Rezerve: Berla – Uzoma, Kalnoki-Kis, Majer, Niba, Egerszegi, Ngog
Antrenor: Giuseppe Sannino

Universitatea Craiova va juca astăzi, de la ora 19:00, împotriva ungurilor de la Honved, în turul doi preliminar al Europa League.

Oltenii au remizat la Budapesta, scor 0-0, iar partida de pe ”Ion Oblemenco” este de totul sau nimic pentru elevii lui Corneliu Papură. Aproximativ 25.000 de suporteri sunt așteptați la meciul din această seară.

Formația din Bănie este neînvinsă în acest sezon: 3 victorii în Liga 1 (Academica Clienceni, scor 3-2, Dinamo, scor 2-0, Chindia Târgoviște, scor 1-0), 2 în Europa League în turul 1 preliminar (scor 6-4 la general cu Sabail) și remiza din partida tur cu Honved.

Dacă se vor califica în turul următor, oltenii o vor întâlni pe AEK Atena, fosta campioană a Greciei din urmă cu două sezoane.

Corneliu Papură, antrenorul Craiovei, a explicat la conferința de presă că așteaptă inspirație din partea elevilor săi în fața porții. Tehnicianul crede că dacă publicul îi va susține pe olteni, jucătorii lui Honved vor rezista cu greu.

”Ne așteaptă un meci important, împotriva unei echipe agresive și foarte bine organizată în plan defensiv. În prima manșă, am avut cele mai importante ocazii și nu am reușit să le fructificăm. Sperăm, de data asta, să fim mult mai inspirați în fața porții.

Nu cred că e o formație favorită. Important e să fim bine din punct de vedere fizic și mental, să fim foarte atenți. Publicul este important, dar trebuie să avem un joc bun pentru a avea publicul de partea noastră. Atunci le va fi greu să reziste.” a declarat Corneliu Papură la conferința de presă a meciului.