VIDEO BLOG | Egal în El Clasico! Finalista se decide pe Bernabeu!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 06 februarie 2019, ora 21:02,
barcelona real

UPDATE 23.52: Meciul se încheie indecis, 1-1. Finalista dintre Barcelona și Real Madrid se stabilește pe Santiago Bernebaeu, pe 27 februarie.

UPDATE 23.19: Intră MESSI! Schimbare la Barcelona, în minutul 61: Iese Rakitic și intră Arturo Vidal. Imediat, Coutinho îi lasă locul lui Lionel Messi. Schimbă și Real: Ies Llorente și Vinicius și intră Casemiro și Bale.

UPDATE 23.15: Barcelona reușește egalarea! Atac superb al Barcelonei! Suarez trimite în bara laterală, după o incursiune a lui Jordi Alba, care a fost blocat în careu de Navas, mingea sare la Malcom, iar brazilianul trage perfect, sub bară! Barcelona – Real Madrid 1-1 din minutul 57!

UPDATE 22.47: Pauză pe Camp Nou! Real Madrid conduce cu 1-0 Barcelona în prima manșă a semifinalei Cupei Spaniei.

UPDATE 22.37: 35 de minute i-au trebuit lui Suarez să iasă la rampă! Atacantul uruguayan șutează plasat, de la marginea careului. Navas respinge în corner, cu dificultate.

UPDATE 22.33: Bară Barcelona! Rakitic reia cu capul în transversală, după o lovitură liberă obținută și executată de Malcom. Pe contraatac, Real Madrid ete aproape să dea lovitura, însă Vinicius greșește serviciul pentru Benzema.

UPDATE 22.21: Ocazie uriașă ratată de Barcelona! Malcom scapă singur perpendicular pe poartă după ce este scos din ofsaid de Marcelo, însă trage în Navas din interiorul careului! (min 19). Tușierul a ridicat însa fanionul. Dacă Malcom ar fi marcat, golul ar fi fost validat cu VAR.

UPDATE 22.06: GOOOOL! Real deschide scorul pe Camp Nou! Lucas Vazquez înscrie în urma unei faze superbe reușite de Karim Benzema!

Francezul a preluat elegant în careu și a întors perfect pentru Vazquez. Barcelona – Real Madrid 0-1 din min. 6!

UPDATE 22.00: A început meciul.

UPDATE 21.39: Live pe de pe gazonul stadionului Camp Nou.

UPDATE 21.36: Imagini de la încălzirea jucătorilor de la Real Madrid.

UPDATE 21.00: Messi nu joacă tituilar în primul tur al semifinalei cu Real Madrid. FC Barcelona și Real Mmadrid au postat echipa de start pe contul oficial de twitter.

Barcelona (4-3-3): Ter Stegen – Semedo, Pique, Lenglet, Alba – Rakitic, Busquets, Arthur – Coutinho, Malcom, Suarez

Real Madrid (4-3-3): Navas – Carvajal, Ramos, Varane, Marcelo – Modric, Llorente, Kroos – Vazquez, Benzema, Vinicius Jr.

Barcelona și Real Madrid se vor întâlni de trei ori în mai puțin de o lună! Prima confruntare este programată în această seară, de la ora 22.00, în semifinalele Cupei Spaniei.

Returul semifinalei se va juca pe 27 februarie, de la aceeași oră, la Madrid. În cealalată semifinală, joacă Real Betis și Valencia.

Finala Cupei Spaniei se va juca pe 25 mai, pe „Estadio Benito Villamarín” din Seville, arena pe care joacă Real Betis.

În ultimul meci, Real a pierdut drastic, pe 28 noiembrie, în etapa a zecea din La Liga, cu 5-1.

Madrilenii au aterizat, la prânz, la Barcelona:

Parcursul celor două echipe până în semifinale (rezultate cumulate tur și retur):

7-3 Girona

În premieră, la aceast meci, numele jucătorilor de la Barcelona vor fi scrise și în chineză pe tricouri, cu ocazia noului an chinezesc.

Echipele probabile:
Messi s-a refăcut după accidentarea din meciul cu Valencia și a fost inclus în lot. Ernesto Valverde nu l-a convocat însă pe Dembele. Francezul are și el probleme medicale.

Barcelona: Ter Stegen – Sergi Roberto, Pique, Lenglet, Jordi Alba – Rakitic, Busquets, Arthur – Messi, Suarez, Coutinho
Rezerve: Pena, Semedo, Malcom, Murillo, Boateng, Alena, Arturo Vidal, Vermaelen
Antrenor: Ernesto Valverde

Real Madrid: Keylor Navas – Carvajal, Varane, Sergio Ramos, Marcelo – Modric, Casemiro, Kroos – L.Vazquez, Benzema, Vinicius
Rezerve: Courtois, Nacho, Bale, M. Llorente, Asensio, Isco, Reguilon, Ceballos
Antrenor: Santiago Solari