VIDEO BLOG | Simona Halep a câștigat duelul cu Mihaela Buzărnescu, în turul doi la Wimbledon

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 03 iulie 2019, ora 15:11,
Halep-Buzarnescu

UPDATE 18:40 Bielorusa Viktoria Azarenka (locul 40 WTA) este următoarea adversară a Simonei Halep la Wimbledon.

Bilanțul confruntărilor directe este 2-2. Simona a jucat ultimele două meciuri și singura partidă jucată pe iarbă, chiar la Wimbledon, în 2017.

UPDATE 18:38 Iată statistica meciului, care a durat o oră și 52 de minute:

Halep vs. Buzărnescu

UPDATE 18:35 6-3, 4-6, 6-2 Break, set și meci, Simona Halep! Mihaela Buzărnescu și-a pierdut cumpătul pe finalul acestui set și a greșit foarte mult.

UPDATE 18:33 6-3, 4-6, 5-2 Game la zero pentru Halep, care e foarte aproape de victorie.

UPDATE 18:30 6-3, 4-6, 4-2 Break, Halep! Buzărnescu a încheiat cu o eroare neforțată cu forehand-ul.

UPDATE 18:25 6-3, 4-6, 3-2 Break, Buzărnescu! Mihaela a regăsit acele lovituri superbe cu forehand-ul, cu care a dominat în setul doi. Halep este obligată să alerge mai mult și nu are mult timp de decizie.

UPDATE 18:22 6-3, 4-6, 3-1 Game, Buzărnescu! A fost un moment important pentru Mihaela, care nu dă semne că renunță la luptă.

UPDATE 18:20 6-3, 4-6, 3-0 Game, Halep! Simona e sigură pe ea în setul decisiv – a comis o singură eroare neforțată.

UPDATE 18:12 6-3, 4-6, 2-0 Break, Halep! A fost un game foarte lung, în care Buzărnescu a fost neinspirată. Mihaela a înjurat copios după ultima eroare comisă.

UPDATE 18:06 6-3, 4-6, 1-0 Game, Halep! Simona a comis o dublă greșeală, dar a profitat de erorile neforțate făcute de către Mihaela Buzărnescu.

UPDATE 18:01 Iată cifrele setului doi, care a durat 47 de minute:

UPDATE 18:00 6-3, 4-6 Game și set, Mihaela Buzărnescu! Jocul ofensiv al Mihaelei a făcut diferența în acest set secund.

UPDATE 17:56 6-3, 4-5 Break, Buzărnescu! Halep a scăzut nivelul la serviciu și este aproape să piardă setul doi.

UPDATE 17:51 6-3, 4-4 Break, Halep!

UPDATE 17:48 6-3, 3-4 Game, Halep! Simona încearcă să revină în acest set. În primul tur, a revenit de la 2-5 în actul secund, cu Aliaksandra Sasnovich, și s-a impus cu 7-5.

UPDATE 17:39 6-3, 2-4 Game, Buzărnescu! Mihaela confirmă momentul bun și își mărește avantajul în setul doi.

UPDATE 17:34 6-3, 2-3 Pentru prima dată în acest meci, Mihaela Buzărnescu are avantajul unui break și va urma la serviciu.

UPDATE 17:29 6-3, 2-1 Break, Buzărnescu! A fost un game maraton, decis după egalitate.

UPDATE 17:21 6-3, 2-0 Simona Halep a început excelent setul doi, cu un game la 15 și un break.

UPDATE 17:16 Iată statistica primului set, care a durat 30 de minute:

UPDATE 17:13 6-3 Break și set pentru Simona Halep! Mihaela Buzărnescu a comis prea multe erori neforțate: 15.

UPDATE 17:06 4-3 Break, Halep! Buzărnescu a câștigat doar 4 dintre cele 13 puncte jucate cu primul serviciu.

UPDATE 17:02 3-3 Au fost două break-uri rapide. Niciuna dintre jucătoare nu a reușit să-și creeze un avantaj din serviciu.

UPDATE 16:57 2-2 Break, Buzărnescu! Mihaela a returnat excelent și a echilibrat meciul.

UPDATE 16:55 2-1 Game, Buzărnescu! Mihaela are două arme redutabilă în acest meci: forehand-ul în lung de linie (cu stânga) și scurtele.

UPDATE 16:50 2-0 Game, Halep! Simona a început mai bine și și-a făcut serviciul fără emoții.

UPDATE 16:47 1-0 Break, Halep! Buzărnescu încheie primul game cu o dublă greșeală.

UPDATE 16:42 Mihaela Buzărnescu va începe la serviciu, în câteva momente.

UPDATE 16:30 S-a încheiat meciul Wawrinka – Opelka. Americanul s-a impus cu 8-6 în setul decisiv. Simona Halep și Mihaela Buzărnescu vor intra pe teren în aproximativ 10 minute.

UPDATE 16:10 Meciul va fi decalat, întrucât nu s-a terminat partida Stan Wawrinka – Reilly Opelka. Este egalitate în setul decisiv, 5-5.

Simona Halep (7 WTA) și Mihaela Buzărnescu (53 WTA) se vor întâlni astăzi, după ora 15:30, în turul secund de la Wimbledon.

Partida a fost programată pe Terenul 2, în jurul orei 15:30 (ora României). În primul meci al zilei pe același teren va fi Stan Wawrinka (Elveția) – Reilly Opelka (SUA).

Cele două sportive românce se vor întâlni pentru prima dată într-un turneu din circuitul WTA. În primul tur, Simona a învins-o pe Aliaksandra Sasnovich (36 WTA), scor 6-4, 7-5, iar Mihaela Buzărnescu pe Jessica Pegula (72 WTA), scor 6-4, 6-4.

INFO: În primul meci, pe finalul primului set, Simona s-a accidentat la piciorul stâng, după ce a alunecat greșit pe iarbă, și a primit îngrijiri medicale.

În drumul spre finală, Halep poate da peste jucătoare de top din circuit precum Naomi Osaka, Elina Svitolina sau Karolina Pliskova. Cea mai bună performanță de la Wimbledon a Simonei este semifinala din 2014, pierdută împotriva canadiencei Eugenie Bouchard.

Experții Eurosport o văd pe ”Super-Simo” favorită

Mats Wilander, expert Eurosport și câștigător de 7 ori al unui trofeu de Grand-Slam, este de părere că dacă Simona și Mihaela sunt prietene, presiunea va fi împărțită în mod egal, iar cea mai bună sportiva va câștiga: ”Presiunea este pe Simona și totul se reduce la cât de apropiate sunt ele. Dacă sunt prietene adevărate, presiunea este împărțită și cea mai bună va câștiga. O ai pe cea mai de succes sportivă româncă și o altă tenismenă care este agresivă.” a declarat Mats Wilander.

Barbara Schett, o altă expertă Eurosport și fostă mare jucătoare, a dezvăluit că Simona este favorită în meciul de mâine, iar Mihaela nu are nimic de pierdut: Dacă este în formă și are o atitudine pozitivă, Simona poate ajunge departe la acest turneu. Este favorită în următorul meci împotriva conaționalei sale. Se cunosc foarte bine, iar Buzărnescu nu va avea nimic de pierdut în această partidă.” a declarat Barbara Schett.