VIDEO BLOG | Finala Europa League: Chelsea – Arsenal, scor 4-1! Hazard, omul meciului

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 29 mai 2019, ora 20:20,
D7kAre6WwAE_Xuf

Chelsea s-a impus în finala Europa League, scor 4-1, împotriva lui Arsenal. Giroud (’49), Pedro (’60) și Hazard (’65, ’72) au marcat pentru formația lui Maurizio Sarri, iar Alex Iwobi pentru Arsenal (’69).

Update 23.51: S-a încheiat partida! Chelsea – Arsenal, 4-1! Formația lui Maurizio Sarri a încheiat actuala ediție de Europa League fără înfrângere.

Update 23.40: Ocazie uriașă pentru Arsenal! Willock ratează din poziție ideală. Fotbalistul era singur cu Kepa la câțiva metri de poartă.

Update 23.37: Chelsea domină autoritar partida! Arsenal încearcă să își creeze ocazii pe contraatac, însă tabela arată în continuare 4-1.

Update 23.29: GOOOL CHELSEA! Eden Hazard face ”dubla”!

Update 23.26: GOOOOOLLLLL! Arsenal reduce din diferență prin Alex Iwobi!

Update 23.22: GOOOOOLLLL Chelsea! Eden Hazard a marcat din penalty.

Update 23.17: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLL Pedro! 2-0 pentru Chelsea, minutul 60. Eden Hazard a pasat decisiv.

Update 23.13: Cartonaș galben pentru Pedro! Fotbalistul a protestat, iar arbitrul nu a trecut cu vederea.

Update 23.05: GOOOOOOLLLLLL! Olivier Giroud a deschis scorul pentru Chelsea cu o lovitură de cap din plonjon! Atacantul francez a ajuns la cota 11 în acest sezon de Europa League.

Update 23.01: A început repriza secundă!

Update 22.46: S-a încheiat prima repriză, scor 0-0! Ambele formații au avut ocazii importante.

Chiar dacă este o finală europeană, atmosfera nu s-a ridicat la nivelul așteptărilor.

Update 22.40: Paradă incredibilă a lui Cech! Giroud a tras puternic, dar portarul lui Arsenal a respins în lateral!

Update 22.34: Emerson șutează puternic din careu, dar Cech a respins!

Update 22.30: Xhaka a tras de la 25 de metri, însă mingea a lovit bara transversală!

Update 22.27: Ocazie uriașă pentru Giroud! Atacantul francez nu a putut controla mingea.

Update 22.21: Arsenal a dominat primele 20 de minute. În minutul 18, ”tunarii” au solicitat un penalty, însă Gianluca Rocchi a făcut semn că jocul poate continua.

Update 22.13: Atmosfera de pe stadion nu este cea așteptată de oficialii UEFA.

Update 22.10: Arsenal are prima mare ocazie prin Aubameyang! Atacantul a șutat puternic, însă mingea s-a dus în afara terenului.

Update 22.00: A început meciul!

Update 21.59: Ultimul act al competiției dintre Chelsea și Arsenal va fi primul meci din Europa League la care se va utiliza sistemul VAR.

Update 21.55: Pierre van Hooijdonk (49 ani), ambasadorul finalei din acest an, a prezentat trofeul.

Update 20.55: Echipele de start

INFO: Primul 11 al celor de la Arsenal are în componență 10 jucători de naționalități diferite!

Chelsea și Arsenal se vor întâlni în finala Europa League astăzi, 29 mai, de la ora 22:00, pe Stadionul Olimpic din Baku (Azerbaidjan).

INFO: Va fi pentru a treia oară în istoria Europa League când două echipe din aceeaşi ţară se vor înfrunta cu trofeul pe masă, și a doua finală englezească din istoria competiției.

Partida are o dublă miză pentru Arsenal: dacă ”tunarii” se vor impune, își vor asigura prezența în viitorul sezon al Ligii Campionilor. Chelsea a încheiat sezonul pe locul 3 în Premier League și este deja calificată.

• Olivier Giroud este cel mai bun marcator al lui Chelsea în Europa League, cu 10 reușite
  • Aubameyang este golgheterul lui Arsenal, cu 8 goluri

Tot în acest sezon de Europa League, Chelsea nu a pierdut niciun meci, 11 victorii și 3 remize, în timp ce Arsenal a înregistrat 2 înfrângeri, 11 victorii și un rezultat de egalitate.