VIDEO | Liverpool a câștigat Supercupa Europei, după loviturile de departajare! Spectacol total la Istanbul

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 14 august 2019, ora 20:30,
bucurie-liverpool

UPDATE 00:45 Loviturile de departajare au fost din nou cu noroc pentru Liverpool la Istanbul, după finala Ligii Campionilor din 2005.

UPDATE 00:42 Liverpool se impune după loviturile de departajare! Abraham a ratat penalty-ul cu numărul 5 pentru Chelsea.

UPDATE 00:30 S-au încheiat cele 120 de minute! Scorul este 2-2! Urmează loviturile de departajare.

UPDATE 00:20 Ocazie mare pentru Chelsea! Abraham a șutat puțin pe lângă poartă.

UPDATE 00:10 Divock Origi (Liverpool) și Ross Barkley (Chelsea) sunt cei mai proaspeți jucători de pe teren. Au intrat în locul lui Mane, respectiv Kovacic.

UPDATE 00:05 GOL pentru Chelsea! 2-2! Jorginho a înscris din penalty în minutul 101. Portarul Adrian l-a atacat în careu pe Abraham, iar arbitrul a luat o decizie controversată. Stephanie Frappart este primul arbitru femeie într-o finală europeană masculină.

UPDATE 00:03 Ocazie mare pentru Chelsea! Abraham a scăpat de marcaj și a pătruns în careu, dar portarul Adrian a avut o intervenție de excepție.

UPDATE 00:00 Gol pentru Liverpool! 2-1 în minutul 95! Sadio Manio a înscris din pasa lui Roberto Firmino.

UPDATE 23:55 Liverpool a făcut și cea de-a treia schimbare: Alexander-Arnold a intrat pe teren în locul lui Robertson. Gomez va juca fundaș stânga, iar Alexander-Arnold va evolua pe dreapta.

UPDATE 23:49 S-au încheiat cele 90 de minute! Scorul este 1-1! Vor începe reprizele de prelungiri.

UPDATE 23:42 Ultima înlocuire la Chelsea! Fundașul central Tomori a intrat pe teren în locul lui Christensen.

UPDATE 23:40 Gol anulat pentru Chelsea! Mason Mount a înscris, dar se afla în poziție clară de ofsaid.

UPDATE 23:30 Dublă schimbare la Chelsea: au ieșit Giroud și Pulisic, au intrat Abraham și Mount.

UPDATE 23:33 Dublă ocazie pentru Liverpool! Salah și Van Dijk au șutat din careu, dar portarul Kepa a respins miraculos! Mingea a lovit și bara transversală.

UPDATE 23:28 În repriza a doua, Chelsea n-a trimis niciun șut pe poartă.

UPDATE 23:20 A doua înlocuire la Liverpool. Wijnaldum a intrat în locul lui Milner.

UPDATE 23:15 Christian Pulisic produce haos în apărarea lui Liverpool! Mijlocașul american este greu de oprit cu mingea la picior și a fost cel mai bun jucător pentru Chelsea.

UPDATE 23:03 GOL pentru Liverpool! 1-1! Sadio Mane a înscris din pasa lui Firmino.

UPDAT 23:00 A început repriza a doua! Înlocuire la Liverpool: a ieșit Alex Oxlade-Chamberlain și a intrat Roberto Firmino.

UPDATE 22:47 S-a încheiat prima repriză! Liverpool – Chelsea 0-1 (Giroud 36′)

UPDATE 22:40 Gol anulat pentru Chelsea! Pulisic reușise să înscrie după o acțiune incredibilă, dar a fost semnalizat în poziție de ofsaid. VAR a confirmat decizia arbitrului.

UPDATE 22:36 GOL pentru Chelsea! 1-0! Olivier Giroud a înscris, după ce Pulisic i-a oferit o pasă excelentă pe culoar. Jocul la ofsaid al ‘cormoranilor’ a fost contracarat.

UPDATE 22:31 Ocazie mare pentru Chelsea! Kovacic a primit o pasă superbă în adâncime, dar portarul Adrian a ieșit și a blocat mingea.

UPDATE 22:26 Ambele echipe pun accent pe ofensivă! Au fost 11 ocazii de gol. Raportul șuturilor pe poartă este 3-1 pentru Liverpool, care are o posesie superioară. (58%)

UPDATE 22:25 Ocazie pentru Chelsea! Giroud a încercat o ‘foarfecă’ spectaculoasă din centrul careului, dar mingea s-a dus pe lângă poartă.

UPDATE 22:22 Ocazie uriașă pentru Chelsea! Pedro a pătruns foarte bine în careu, în banda stângă, și a șutat în bara transversală.

UPDATE 22:17 Șansă uriașă de gol pentru Liverpool! Salah a scăpat singur cu portarul, lateral dreapta, dar Kepa a reușit o paradă excelentă.

UPDATE 22:12 Ocazie pentru Chelsea! Pedro a șutat cu efect de la marginea careului, iar mingea s-a dus puțin pe lângă bară.

UPDATE 22:10 Ocazie pentru Liverpool! Fabinho a primit mingea nemarcat la marginea careului, lateral stânga, dar a șutat slab, iar portarul Kepa a reținut mingea.

UPDATE 22:08 Ocazie pentru Liverpool! În urma unui corner, Matip a trimis spre poartă, dar Kepa a reținut mingea cu mare siguranță.

UPDATE 21:55 Meciul va începe în câteva minute.

UPDATE 21:30 Site-ul UEFA prezintă un scurt istoric al confruntărilor Liverpool – Chelsea din cupele europene.

UPDATE 21:25 Iată toată golurile înscrise de Liverpool în sezonul trecut al Ligii Campionilor.

UPDATE 21:10 Imagini impresionante înainte de Supercupa Europei! Mohamed Salah (Liverpool) a schimbat câteva mingi cu un copil care nu are picioare, dar are o pasiune uriașă pentru fotbal. Alți copii care au rămas fără membre în urma unor accidente s-au fotografiat cu jucătorii lui Chelsea.

UPDATE 21:05 Portarul Adrian (32 de ani) este în premieră titular la Liverpool. Spaniolul a fost adus de la West Ham United.

UPDATE 21:00 Franțuzoaica Stéphanie Frappart va fi prima femeie care va arbitra un meci major într-o competiție europeană masculină.

UPDATE 20:45 Iată echipele de start:

Rezervele

UPDATE 20:30 Imaginea lui Mircea Lucescu este la loc de cinste pe arena Beșiktaș Park.

UPDATE 20:15 Peste 40.000 de spectatori sunt așteptați pe stadionul echipei Beșiktaș Istanbul. Liverpool are în minte ‘minunea de la Istanbul’ din 2005, când a câștigat Liga Campionilor după ce a fost condusă cu 3-0 la pauză de AC Milan.

Chelsea și Liverpool se vor întâlni astăzi, de la ora 22:00, într-un duel 100% britanic pentru Supercupa Europei.

Sezonul trecut, Liverpool a câștigat Liga Campionilor, după o finală cu Tottenham, scor 2-0, iar Chelsea a învins-o pe Arsenal, rivala din Londra, cu scorul de 4-1.

Sezonul din Premier League a început diametral opus pentru cele două formații. Liverpool a marcat 4 goluri în prima etapă, scor 4-1 cu Norwich, în timp ce Chelsea a încasat 4, scor 0-4 cu Manchester United.

Chiar dacă echipa sa a câștigat la scor, Jurgen Klopp a primit o veste proastă. Germanul a rămas fără portarul Alisson Becker, care s-a accidentat la gambă. Adrian (32 ani) este goalkeeper-ul pe care se va baza Liverpool până când brazilianul va reveni pe teren.

Frank Lampard este noul antrenor al lui Chelsea și speră să facă uitat eșecul cu United in prima etapă de Premier League. Tehnicianul a precizat că elevii săi vor da totul pentru a câștiga trofeul: ”Trebuie să fim foarte pregătiţi. Este un trofeu pe care clubul îşi doreşte cu disperare să-l câştige. Eu nu l-am câştigat niciodată, mulţi jucători de aici nu l-au câştigat nici ei, aşa că va trebui să dăm totul.

Poţi să pierzi finale, sunt foarte dificile. Dar ce nu poţi face e să pierzi din cauza că nu ai fost pregătit, sau că nu ai avut foamea sau dorinţa să câştigi un meci de această anvergură”, a declarat Lampard în cadrul conferinței de presă a meciului.

Partida se va disputa pe ”BJK Vodafone Park”, arena celor de la Besiktas. Stadionul din Istanbul are o capacitate de 41.900 de locuri.

837 de milioane de euro este valoarea lotului celor de la Chelsea, în timp ce Liverpool este cotată la 1.07 miliarde de euro, potrivit transfermarkt.com.

O altă informație importantă pentru meciul din această seară este faptul că meciul va fi arbitrat de o femeie. Stephanie Frappart (35 ani) va deveni primul arbitru de sex feminin care va arbitra o competiție importantă a celor de la UEFA.

”Viaţa mea s-a schimbat pentru că am devenit cunoscută în întreaga lume. Deja sunt în lotul de arbitri pentru Lige 1, aşa că ştiu sentimentul” a declarat Frappart.