VIDEO | Bianca Andreescu, învinsă dramatic după 17 victorii consecutive

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 04 octombrie 2019, ora 20:44,
andreescu osaka

Bianca Andreescu s-a oprit în sferturi la Beijing, după un meci dramatic cu japoneza Naomi Osaka. Canadianca a pierdut în trei seturi şi şi-a întrerupt o serie incredibilă de 17 victorii consecutive.

Andreescu nu mai pierduse un meci în circuitul WTA din martie, dar a fost nevoită să se recunoască învinsă după o partidă intensă cu Osaka. Bianca a condus cu 1-0 la seturi şi a avut 3-1 în setul al doilea, dar a cedat în final.

S-a terminat 7-5, 6-4, 6-4 pentru Naomi Osaka, după două ore şi 17 minute de joc.

Calificarea în semifinale, unde o va întâlni pe Caroline Wozniacki, i-a asigurat jucătoarei din Japonia şi biletele pentru Turneul Campioanelor.

Ashleigh Barty, Karoline Pliskova, Simona Halep şi Bianca Andreescu sunt celelalte patru jucătoare calificate pentru Turneul Campioanelor, care va avea loc la Shenzhen.