VIDEO | Benzema, la datorie! Real Madrid ţine pasul cu rivala

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 24 noiembrie 2019, ora 11:20,
benzema
benzema

Real Madrid a trecut de confruntarea cu bascii de la Sociedad. Trupa lui Zidane s-a impus cu 3-1 şi este la egalitate de puncte cu rivala Barcelona.

Real Madrid a avut emoţii la primul meci disputat după pauza internaţională. Bascii de la Sociedad au deschis scorul pe Santiago Bernabeu. Willian Jose a marcat după două minute. Golgeterul de serviciu al madrilenilor, Benzema a egalat înainte de pauză.

Real a întors scorul la începutul reprizei secunde. Valverde a marcat din pasa lui Modric. Croatul a ajuns şi la finalizare: Benzema l-a servit pentru 3-1, iar Real Madrid s-a impus fără emoţii pe final şi este la egalitate cu Barcelona în fruntea clasamentului din La Liga.

Benzema conduce în cursa pentru titlul de golgeter în La Liga. Francezul este primul care a ajuns la 10 goluri în actuala stagiune şi îşi continuă forma perfectă la care a ajuns după plecareal lui Cristiano Ronaldo.

Barcelona şi Real Madrid conduc în clasamentul din La Liga, ambele cu câte 28 de puncte. Atletico urmează cu 25 de puncte, dar şi un meci în plus disputat.