VIDEO | Benzema, din nou erou! Real a câştigat derby-ul madrilen

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 01 februarie 2020, ora 20:40,
benzema gol
benzema gol

Real Madrid a câştigat derby-ul cu Atletico şi s-a distanţat la şase puncte de rivala Barcelona! Catalanii pot reveni la trei puncte cu o victorie în meciul de duminică seara cu Levante.

Real Madrid – Atletico a început cu un moment de reculegere în memoria lui Kobe Briant. Totodată, fanii au comemorat şase ani de la dispariţia lui Luis Aragones – antrenorul care a adus Spaniei titlul european din 2008.

Atletico putea da lovitura prin Correa, însă mingea trimisă spre colţul scurt a muşcat din bara porţii lui Courtois. Benzema a fost eroul echipei lui Zidane. La zece minute după pauză, francezul a marcat singurul gol al meciului.

A fost a patra victorie consecutivă în La Liga pentru Real, care s-a distanţat pentru o seară la şase puncte de rivala Barcelona.