VIDEO | Bayern – PSG, marea finală din Liga Campionilor! Bavarezii au trecut de Lyon cu 3-0

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 19 august 2020, ora 23:49,
bayern
bayern

FC Bayern s-a calificat în finala Ligii Campionilor!

Bavarezii au trecut fără probleme de Lyon cu 3-0 și și-au asigurat biletele pentru ultimul act al competiției.

Francezii au început foarte bine meciul, iar în primele 15 minute și-au creat ocazii importante prin Depay și Ekambi.

Totuși, primul gol a fost marcat în minutul 18, prin Gnabry, după ce s-a distrat cu apărarea celor de la Lyon și a finalizat în urma unei execuții de zile mari.

Același Gnabry a reușit ”dubla” în minutul 33, după o ratare incredibilă a lui Robert Lewandowski.

În urma reușitelor din această seară, Gnabry a ajuns la cota 9 în actuala ediție de Liga Campionilor. Patru dintre goluri le-a reușit în faza grupelor, când a marcat de 4 ori în poarta  lui Tottenham.

Robert Lewandowski a închis tabela în minutul 88, din pasa lui Kimmich.

Polonezul este golgheterul lui Bayern în UCL. Acesta a marcat 15 goluri în actualul sezon!

În toate competițiile, atacantul de 31 de ani a marcat 55 de goluri, acesta fiind cel mai bun sezon din cariera sa.

Duminică, de la ora 22:00, Bayern va juca împotriva PSG-ului pentru al șaselea trofeu de Liga Campionilor din istoria clubului.

Francezii s-au calificat în premieră în ultimul act al competiției, după ce au trecut de RB Leipzig cu 3-0.