VIDEO | Bayern Munchen, supercampioana Europei! Finală disputată cu Sevilla

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 25 septembrie 2020, ora 00:47,
gol bayern
gol bayern

Bayern Munchen a câştigat Supercupa Europei! La Budapesta, cu aproape 20.000 de fani în tribune, bavarezii au învins Sevilla cu 2-1 după prelungiri.

La prima fază periculoasă a spaniolilor, Alaba l-a faultat în careu pe Rakitic şi Sevilla a primit lovitură de la 11 metri. Ocampos l-a învins fără emoţii pe Neuer.

După o fază creată de Muller şi Lewandowski, Goretzka a egalat pentru germani în minutul 33.

Sevilla putea da lovitura în finalul timpului regulamentar, dar En Nesyri nu l-a putut învinge pe Neuer în situaţie de unu la unu. Reprizele de prelungiri au început cu ocazia uriaşă a lui Munir. Bara l-a salvat pe Neuer. Inspiraţia lui Hansi Flick a decis meciul. Trimis în teren în minutul 99, Javi Martinez a dus Bayern în avantaj după mai puţin de cinci minute. A fost golul victoriei pentru Bayern, care a cucerit primul trofeu continental al sezonului.

Cu succesul de la Budapesta, Bayern a completat tripla fantastică reuşită cu Hansi Flick pe banca tehnică: titlu, Cupa Germaniei şi UEFA Champions League.