VIDEO | Bayern face pasul decisiv către un nou titlu în Bundesliga! Victorie la limită în derby-ul cu Dortmund

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 26 mai 2020, ora 22:01,
Dortmund-Bayern

Bayern Munchen a câștigat derby-ul cu Borussia Dortmund, scor 1-0, și s-a distanțat în fruntea clasamentului din Bundesliga, cu 6 etape rămase de jucat din acest sezon.

În minutul 43, Joshua Kimmich a avut o execuție neașteptată cu care l-a păcălit pe portarul Burki – lob de la marginea careului.

Meciul a fost foarte echilibrat, fapt confirmat și de statistică. Posesia a fost egală, la fel și numărul ocaziilor de gol – câte 13 pentru fiecare echipă.

În repriza a doua, Dortmund putea să primească un penalty, după ce șutul lui Haaland a fost deviat cu cotul de către Jerome Boateng, aflat la pământ.

Bayern Munchen are un avans de 7 puncte față de Borussia Dortmund în clasament, cu șase etape rămase de jucat.

Bayern Munchen este campioana en titre și deține recordul de trofee în Bundesliga – 28.