VIDEO | Bayern câştigă tot! Campioana a învins Borussia în Supercupa Germaniei

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 01 octombrie 2020, ora 13:50,
bayern supercupa

Bayern Munchen continuă să adune trofee sub comanda lui Hansi Flick! După tripla istorică din sezonul trecut şi Supercupa Europei, bavarezii au câştigat şi Supercupa Germaniei.

Finala de pe Allianz Arena a fost la fel de spectaculoasă ca fiecare duel între cele două puteri din Bundesliga. Bayern a condus cu 2-0 după reuşitele lui Tolisso şi Thomas Muller.

Dortmund a reuşit o revenire uluitoare: Brandt, în minutul 39 şi Haaland, la cinci minute după pauză, au punctat pentru un 2-2 care a rămas pe tabelă până în ultimele minute ale meciului.

Kimmich, jolly-joker-ul lui Bayern, a adus victoria cu golul marcat în minutul 82.

Supercupa Germaniei a fost al cincilea trofeu cucerit de Bayern Munchen în 2020. Hansi Flick a avut nevoie de numai 40 de meciuri pentru a le aşeza pe toate în vitrina campioanei Germaniei.

Flick şi-a început mandatul la Bayern Munchen după startul slab de sezon din stagiunea trecută. Fostul secund a devenit antrenor interimat după demiterea lui Niko Kovac. În primăvară, conducerea clubului i-a prelungit contractul până în 2023.