VIDEO | Barcelona şi Real, din nou la egalitate. Catalanii, pas greşit în derby!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 05 ianuarie 2020, ora 11:10,
espanyol barcelona

Real Madrid a egalat la puncte rivala Barcelona chiar în prima etapă a anului. „Albii” s-au impus cu 3-0 pe terenul lui Getafe, în timp ce catalanii au obţinut doar o remiză în derby-ul cu lanterna roşie, Espanyol.

Fără Sergio Ramos, suspendat, Marcelo şi Hazard – accidentaţi, Real Madrid a câştigat cu 3-0 în deplasare la Getafe. Varane a reuşit o dublă, iar Luka Modric a închis tabela în prelungiri.

Barcelona a avut probleme pe terenul concitadinei Espanyol. Aflate pe ultimul loc în clasament, gazdele au oferit o replică puternică la primul meci cu Abelardo pe banca tehnică. Espanyol a condus cu 1-0 la pauză, însă Luis Suarez şi Vidal au întors rezultatul în partea a doua. Lovitura de graţie a venit în minutul 88. Wu Lei a adus o remiză preţioasă pentru gazde.

După 19 etape, Barcelona şi Real Madrid sunt la egalitate în fruntea clasamentului din La Liga, ambele cu câte 40 de puncte.