VIDEO | Barcelona respiră! Catalanii, în finală după o revenire epică

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 04 martie 2021, ora 11:03,

Barcelona s-a calificat în finala Copa del Rey după ce a reuşit să întoarcă deficitul de două goluri în returul semifinalei cu Sevilla.

Andaluzii câştigaseră cu 2-0 prima manşă şi au venit pe Nou Camp cu şanse mari la calificarea în finală.

Dembele a deschis scorul după numai 12 minute de joc, însă oaspeţii şi-au apărat bine avantajul. În minutul 73, Ocampos a ratat o lovitură de la unsprezece metri care ar fi însemnat aproape sigur calificarea pentru Sevilla.

Revenirea Barcelonei a fost una dramatică. Pique a marcat în minutul 94 şi a împins meciul în prelungiri. În al cincilea minut al primei reprize de prelungiri, Braithwaite a marcat golul victoriei pentru echipa lui Ronald Koeman.

În cealaltă semifinală, returul dintre Athletic Bilbao şi Levante începe de la 1-1.

Barcelona are cele mai multe trofee cucerite în Copa del Rey: 30. Într-un clasament al competiţiei înfiinţate în 1903, catalanii sunt urmaţi de Athletic Bilbao, cu 23 de trofee, şi Real Madrid, cu 19.