Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 02 decembrie 2019, ora 08:33,
messi
messi

Barcelona a câștigat derby-ul etapei cu numărul 15 din La Liga.

Pe ”Wanda Metropolitano”, în fața a 64.000 de spectatori, catalanii au învins-o la limită pe Atletico Madrid, scor 1-0.

Unicul gol al meciului a fost marcat de căpitanul campioanei Spaniei, Leo Messi, care a ajuns la cota 9 în actualul sezon. Argentinianul a punctat golul decisiv în minutul 86, din pasa lui Luis Suarez.

Chiar dacă madrilenii au avut o sumedenie de ocazii în cele 90 de minute, ter Stegen a avut parade de senzație și nu a putut fi învins de oamenii lui Simeone.

În urma acestui rezultat, Barcelona a urcat pe primul loc în La Liga, cu 31 de puncte, iar Atletico rămâne pe poziția a șasea în clasament, cu 25 de puncte.

În următoarea etapă, catalanii vor juca cu Mallorca pe teren propriu, în timp ce Atletico se va deplasa pe terenul celor de la Villarreal.

Vezi și VIDEO | Dan Petrescu trage un semnal de alarmă: „Am rămas cu 16 jucători! Altfel, nu avem șanse cu Celtic”