VIDEO | Au refuzat să piardă! Serbia – România 2-2

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 11 septembrie 2018, ora 00:12,
romania
romania

România se întoarce de la Belgrad cu un punct după al doilea meci din Liga Naţiunilor. Un punct care înseamnă mai mult decât o arată clasamentul primelor două runde. Revenind de două ori pe tabelă, „tricolorii” au reuşit să acumuleze un capital imens de moral înaintea următoarelor partide.

Serbia a condus ostilităţile în prima repriză, pe care a terminat-o cu avantaj limită, 1-0. După pauză, jocul s-a transforma total. Stanciu a egalat din penalty, iar oamenii lui Contra au devenit mult mai combativi. Ţucudean a stabilit scorul final, 2-2, după ce Mitrovic reuşise dubla cu o execuţie incredibilă. În final, Mitriţă putea aduce o victorie imensă pentru oamenii lui Contra.

Început curajos, repriză slabă

Cu şase schimbări în primul unsprezece faţă de meciul cu Muntenegru, România a început curajos jocul de la Belgrad. Sârbii au controlat primele minute, însă raidurile lui Răzvan Marin, Chipciu şi Ţucudean le-au dat fiori gazdelor. Serbia a pus repede stăpânire pe joc, iar Tătăruşanu a scăpat cu faţa curată la bara lui Mitrovic din minutul 8. România a suferit pe benzi, unde Manea şi Bancu au avut momente de coşmar. Primul, cu tandemul Ljajic-Kolarov, cel de-al doilea cu incursiunile lui Tadic. Milinkovic-Savic a fost aproape de gol în minutul 25, dar a trimis alături din mijlocul careului. Un minut mai târziu, Mitrovic a deschis scorul la o fază la care jumătate din oamenii trimişi în teren de Contra au încercat, fără succes, să i se opună. Repriza se putea termina la egalitate. Chipciu a trimis un şut deviat, iar mingea a nimerit transversala la ultima secvenţă înainte de pauză.

România a înviat după pauză

La trei minute de la reluare, Chipciu a ajuns în situaţie de unu la unu cu Kolarov după o deviere a lui Ţucudean. Fostul stelist a pătruns în careu, fundaşul lui AS Roma i-a întins tricoul iar arbitrul a arătat punctul cu var. Stanciu, omul care rata victoria cu Muntenegru în preliminariile trecute, a transformat cu siguranţă pentru 1-1. Sârbii au revenit în atac, dar presiunea lor părea a fi absorbită mai uşor decât în prima repriză. A venit însă execuţia lui Mitrovic. Vârful lui Fulham şi-a arătat clasa în minutul 63, când a reluat din întoarcere şi l-a învins pe Tătăruşanu. La fel ca şi la primul gol, Mitrovic era înconjurat de patru fotbalişti români. România a refuzat însă să piardă la Belgrad. Bucuria sârbilor a durat numai cinci minute. Ţucudean a egalat cu o deviere la colţul scurt, după un corner executat de Stanciu.

Final pe contre

Sârbii au terminat meciul cu toată echipa în jumătatea noastră de teren. Trimis şi el în teren, Prijovic a fost aproape de golul victoriei. Matic l-a întins pe Tătăruşanu cu un şut din afara careului, iar tricolorii au încercat să dea lovitura pe contre. La cea mai legată acţiune de contraatac, Chipciu l-a lăsat pe Mitriţă (introdus în locul debutantului Drăguş) în faţa porţii. Dmitrovic i-a refuzat însă golul după un şut la poartă din poziţie lateral stânga.

Speranţe pentru noiembrie

Compătimită de cei mai mulţi după remiza albă cu Muntenegru, Naţionala a arătat că are resurse. Refuzul de a pierde atunci când a fost condusă, atât de puţin specific echipelor româneşti, dă încredere trupei lui Contra. Mai mult, atitudinea din repriza a doua a meciului de la Belgrad transmite optimism înaintea următoarelor partide din grupă. În octombrie, România va întâlni Lituania în deplasare, apoi Serbia pe Arena Naţională.

serbiaromaniaStanciu. Ţucudeanchipciuliga natiunilorDivizia Cbelgradcosmin contratricolori