VIDEO | Atletico Madrid continuă lupta pentru titlu! Morata a ”rezolvat” meciul de pe ”Anoeta” în 3 minute

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 03 martie 2019, ora 21:52,
FOTO- Sky Sports

Atletico Madrid s-a impus cu scorul de 2-0 împotriva celor de la Real Sociedad. Eroul madrilenilor a fost Alvaro Morata (26 ani), fotbalist care a marcat o ”dublă” în 3 minute!

În urma acestei victorii, Atletico rămâne la 7 puncte în spatele Barcelonei. Morata a ajuns la 100 de goluri marcate pentru echipele de club.

În acest moment, spaniolul este al doilea cel mai bun golgheter al formației din Madrid. Antoine Griezmann este de primul loc, cu 12 reușite.

Atletico Madrid este pe mâini bune cu Diego Simeone pe bancă. Acesta este bilanțul tehnicianului argentinian după 26 de meciuri în La Liga:

• 57 puncte în sezonul 2012-13
  • 61 puncte în sezonul 2013-14 (sezon în care echipa a cucerit titlul în La Liga)
  • 55 puncte în sezonul 2014-15
  • 58 puncte în sezonul 2015-16
  • 49 puncte în sezonul 2016-17
  • 61 puncte în sezonul 2017-18
  • 53 puncte în sezonul 2018-19

În primăvara Ligii Campionilor, Atletico are de apărat un avantaj de două goluri în fața lui Juventus. Madrilenii s-au impus pe ”Wanda Metropolitano” cu 2-0 în manșa tur.