VIDEO | Atletico Madrid, aproape de câștigarea titlului în Spania, după ce a întors scorul în meciul cu Osasuna

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat duminică, 16 mai 2021, ora 22:38,
Atletico de Madrid v C.A. Osasuna – La Liga Santander, Spain – 16 May 2021

Atletico Madrid are șanse mari de a câștiga titlul în prima ligă din Spania. Echipa lui Diego Simeone a întors rezultatul în meciul cu Osasuna, scor 2-1, duminică seară, în etapa a 37-a a campionatului spaniol de fotbal.

Osasuna a deschis scorul în minutul 76, prin Budimir. Golul său a fost validat după consultarea VAR. Atletico a întors rezultatul, în urma reușitelor lui Renan Lodi (82′) și Luis Suarez (88′).

La rândul ei, Real Madrid s-a impus pe terenul lui Athletic Bilbao, scor 1-0. Nacho a înscris unicul gol al partidei, în minutul 68.

În schimb, Barcelona a pierdut pe teren propriu în fața formației Celta Vigo, scor 1-2, și nu mai are nicio șansă de a termina pe primul loc în La Liga.

În urma rezultatelor înregistrate în etapa a 37-a, penultima, Atletico Madrid rămâne pe primul loc, cu 83 de puncte, iar Real Madrid o urmează în ierarhie, cu 81 de puncte. Barcelona e pe trei, cu 76 de puncte. Pentru a fi sigură că va câștiga titlul, Atletico trebuie s-o învingă pe Valladolid, în ultima rundă.