VIDEO | Astra se impune la limită în fața Chindiei Târgoviște și ajunge la două puncte de play-off!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 14 martie 2021, ora 21:50,
160516027_475082213537305_3742803666422596498_n

Chindia Târgoviște a pierdut pe teren propriu meciul cu Astra Giurgiu, scor 0-1, în etapa cu numărul 27 a Ligii 1.

Meciul a avut o întârziere de 48 minute din cauza unor probleme tehnice legate de televizare. Deși partida a fost una echilibrată, în final Astra s-a impus la limită cu un gol marcat de fundașul dreapta Raspopovic (26 ani), în minutul 74, cu o lovitură de cap în urma unui corner.

În urma acestui rezultat pozitiv, Astra urcă pe locul 7 și o egalează pe adversara de astăzi, cu 35 puncte. Este la două lungimi în spatele celor de la Academica Clinceni și speră să prindă play-off-ul Ligii 1. În următoarea partidă, trupa lui Eugen Neagoe va primi vizita celor de la Botoșani, pe 18 martie.

De cealaltă parte, Chindia Târgoviște coboară pe locul 8, sub giurgiuveni, din cauza golaverajului mai slab. Următorul meci pentru echipa lui Emil Săndoi va fi pe 17 martie, când se vor deplasa pentru duelul cu Viitorul.

Echipele de start:

Chindia Târgoviște: Aioani – Căpușă, Pițian, Celea, Dinu – Rață, Iacob – Neguț, Diaz, Dumitrașcu – Florea; Rezerve: Pop, Berisha, Bourama, M. Costea, Kocic, Martac, Neicuțescu, D. Popa, Yameogo

Astra Giurgiu: Lazar – Raspopovic, Sousa, Graovac, David Bruno – Canadija, Boe-Kane, Pahonțu – Merloi, Krpic, Răduț; Rezerve: Popa, Balaure, Crepulja, V. Gheorghe, Jovanovic, Lamanje, Montini, Stahl, Wutrich