VIDEO | Astra, prima finalistă a Cupei României! Meci spectaculos la Giurgiu

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 24 aprilie 2019, ora 20:40,
astra-cfr
astra-cfr

Astra Giurgiu s-a calificat, pentru a treia oară în istoria clubului, în finala Cupei României. Giurgiuvenii au remizat pe teren propriu cu CFR Cluj, scor 2-2, în returul semifinalei.

În tur, Astra s-a impus la Cluj cu 3-1.

Publicată de Astra Giurgiu pe Luni, 22 aprilie 2019

Mihai Butean a deschis scorul în minutul 34, cu un șut superb din lovitură liberă. (VIDEO)

Denis Alibec a făcut 2-0 pentru Astra în minutul 37, dintr-un penalty obținut de către Vasile Gheorghe. (VIDEO)

Ionuț Costache a redus din handicapul clujenilor în minutul 42, după o acțiune frumoasă. (VIDEO)

În minutul 64, Ciprian Deac a ratat un penalty pentru CFR. (VIDEO)

Două minute mai târziu, Costache a reaprins speranțele oaspeților (VIDEO). CFR mai avea nevoie de două goluri pentru a se califica în finală.

Astra: Lazar – Radunovic, Cestor, Erico, Butean – Romario, Roșu (Biceanu 89′) – Llullaku, Alibec, V. Gheorghe (Begue 73′) – Zoua (Dima 75′). Antrenor: Costel Enache.

CFR: Fernandez – Camora (Manea 46′), Lang, Mureșan, Peteleu – Males, Hoban – Costache, Ioniță (Deac 35′), Moutinho (Țucudean 56′) – Omrani. Antrenor: Dan Petrescu.

În finala Cupei României, Astra Giurgiu va juca împotriva învingătoarei din partida FC Viitorul – Universitatea Craiova (2-1 în tur), care se va disputa mâine seară.

Astra Giurgiu a câștigat Cupa României în 2014, dar a pierdut finala jucată în 2017.

denis alibeccupa romanieicfr clujastra giurgiumihai buteanAstrafinalaionut costache