VIDEO | Astra fără strălucire! Chindia dă lovitura pe final de meci

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 28 septembrie 2019, ora 20:44,
chindia-astra

Chindia Târgoviște are două victorii consecutive în Liga 1! Nou promovata s-a impus pe teren propriu cu Astra Giurgiu, scor 1-0, în etapa a 11-a.

Giurgiuvenii au jucat neașteptat de slab și au trimis un singur șut pe poartă.

Constantin Budescu a dezamăgit în acest meci, având în vedere că a intrat în atenția selecționerului Cosmin Contra.

În minutul 60, Chindia a înscris, dar reușita a fost anulată pentru ofsaid.

În minutul 66 s-a produs o fază controversată în careul Astrei! Dumiter șutează, Graur scoate de pe linia porții, mingea ajunge la Dumitrașcu, care trage în Simion, iar arbitrul acordă inițial penalty. Ulterior, după ce se consultă cu asistentul, Chivulete revine asupra deciziei. Pe reluare se vede că mingea l-a lovit pe Simion în picior, nu în mână.

Presiunea Chindiei a continuat, iar în minutul 70 Dumiter a șutat în bară.

În cele din urmă, Vadim Rață a înscris în minutul 83, iar Chindia a luat trei puncte importante.

Chindia: Aioani – Martac, Leca, Pitian, Neciu – Neguţ (Ivancic ’74), Raţă, Burlacu (Dumitraşcu ’60), Bic – Florea (Dudea ’87), Dumiter.

Astra Giurgiu: Kitanov – Radunovic, Dandea, Tamaş, Graur – Simion, Crepulja, Răduţ (Begue ’56) – Tounkara (Bruno ’70), Budescu, Stahl (Ajayi ’28).

Patronul Astrei Giurgiu, Ioan Niculae, este foarte supărat pe antrenorul Dan Alexa și ia în calcul înlocuirea acestuia.