VIDEO | Astra a reușit surpriza etapei pe terenul CFR-ului! Campioana en-titre a ratat șansa să urce pe primul loc

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat joi, 28 ianuarie 2021, ora 22:58,
cfr-astra
cfr-astra

Astra a reușit surpriza etapei a 19-a a Ligii I. Echipa giurgiuveană a smuls un punct în deplasare, în meciul cu CFR Cluj, scor 1-1, disputat joi seara.

Jucătorii pregătiți de Edi Iordănescu au ratat ocazia să urce pe primul loc al clasamentului.

Prima ocazie a partidei din Gruia s-a consumat în minutul 4. Portarul Popa a respins din fața lui Rondon o minge centrată de Deac.

Astra a replicat după cinci minute. Budescu a trimis din lovitură liberă, Găman a încercat să devieze, iar Hugo de Sousa nu a reușit să trimită mingea în poartă.

În minutul 21 Budescu a ieșit din nou în evidență. Decarul Astrei a șutat din afara careului, iar Vinicius a deviat în poartă.

Până la pauză, Carnat și Deac au fost aproape să restabilească egalitatea. Cea mai mare ocazie de gol a reprizei secunde a avut loc în minutul 63. Costache a țintit transversala din câțiva metri!

Cu zece minute înainte de final, Ciprian Deac a profitat de o greșeală în defensiva echipei oaspete și a egalat, stabilind scorul final.

În urma acestui rezultat, CFR Cluj rămâne pe locul secund în clasamentul Ligii I, cu 41 de puncte, cu unul mai puțin decât liderul FCSB. În etapa următoare, campioana en-titre va evolua în deplasare, cu Chindia Târgoviște.

De partea cealaltă, Astra ocupă locul 13, cu 18 puncte, iar în următoarea rundă va primi replica Viitorului Constanța.

1-1liga ietapa 19cfr clujfotbalrealitateaAstra