VIDEO | Ashleigh Barty a câștigat Turneul Campioanelor! Ce sumă colosală va încasa

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 03 noiembrie 2019, ora 15:43,
Barty Wimbledon

Ashleigh Barty a câștigat ediția din acest an a Turneului Campioanelor!

Liderul mondial a învins-o în finală pe Elina Svitolina (8 WTA) în marea finală, scor 6-4, 6-3, și va încasa cel mai mare premiu din istorie: aproximativ 4.5 milioane de dolari!

Până în ultimul act al competiției, Barty le-a învins pe Belinda Bencic și pe Petra Kvitova în Grupa Roșie, iar apoi a trecut de Karolina Pliskova în semifinale.

În urma acestei victorii, sportiva din Australia va încheia anul pe primul loc în ierarhia WTA.

INFO: Barty a început anul de pe locul 15 WTA și a câștigat în acest an primul ei trofeu major din carieră – Roland Garros.