VIDEO | Arsenal, în sferturile Europa League! Șase echipe din Anglia continuă în Europa

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 15 martie 2019, ora 00:25,
Arsenal Rennes

Arsenal a ajuns în sferturile Europa League, asta deși a pierdut prima manșă cu Rennes, scor 1-3.

La Londra, englezii s-au impus clar, scor 3-0. Gazdele au început tare și au marcat de două ori în primul sfert de oră, prin Aubameyang și Maitland-Niles.

La pauză a fost 2-0, iar emoțiile au dispărut complet în minutul 72, atunci când Aubameyang a făcut 3-0.

Pentru prima oară din sezonul 1970-1971, Anglia duce 6 echipe în sferturile cupelor europene.

Sezonul 2015-2016 a fost ultimul când o țară a fost reprezentată de 6 formații într-o fază atât de avansată în Europa. Atunci, Spania le-a avut în sferturi în Europa pe Atletico, Real, Barcelona, Bilbao, Sevilla și Villarreal.