VIDEO | Arsenal, demolată pe Anfield! Liverpool mărşăluieşte spre titlu

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 29 decembrie 2018, ora 21:27,
liverpoolbucurie

Liverpool a făcut spectacol pe Anfield Road la ultimul meci din 2018. Liderul din Premier League a învins Arsenal cu 5-1 şi s-a desprins, pentru moment, la nouă puncte de Tottenham şi la zece de Manchester City.

VEZI REZUMATUL VIDEO AL PARTIDEI AICI

Arsenal a deschis scorul prin Maitland-Niles, însă a terminat prima repriză în genunchi după ce a primit patru goluri. Firmino a reuşit dubla în două minute, iar Mane şi Salah, din penalty, au dus scorul la 4-1 înainte de pauză.

A fost pentru a patra oară în istoria Premier League când tunarii primesc patru goluri într-o repriză.

După pauză, Firminho a reuşit hat-trick-ul după ce a transformat un penalty, iar Liverpool – Arsenal s-a încheiat 5-1!

Duelul celor două echipe a devenit, oficial, cel mai spectaculos din istoria Premier League în actualul format, cu 154 de goluri marcate în întâlnirile directe.

După 20 de etape, Liverpool a primit doar opt goluri în campionat şi are cea mai bună apărare din cele mai bune campionate interne ale Europei.

Manchester City va încheia anul în deplasare, la Southampton. Cu un succes, campionii s-ar apropia la şapte puncte de echipa lui Jurgen Klopp. Pe 3 ianuarie se va juca derby-ul dintre Manchester City şi Liverpool, confruntare care se poate dovedi decisivă în lupta pentru titlu.

Liverpool are 18 titluri de campioană în palmares, ultimul cucerit însă în urmă cu 28 de ani!