VIDEO | Arsenal a fost RĂPUSĂ de o echipă MODESTĂ! ”Tunarii” au simțit gustul amar al înfrângerii după 22 de meciuri

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 16 decembrie 2018, ora 18:45,
0_Premier-League-Southampton-v-Arsenal

Echipa antrenată de Unai Emery, Arsenal, a fost învinsă cu scorul de 2-3 de o echipă care încearcă să se salveze de la retrogradare, Southampton. ”Sfinții” au dat lovitura în minutul 85, când scorul se îndrepta către un egal.

Arsenal n-a mai avut puterea să plece cu un punct de pe terenul unei echipe care se află la subsolul clasamentului. Până în minutul 85 scorul era 2-2 datorită dublelor marcate de Danny Ings (20′ și 44′) și armeanul Henrikh Mkhitaryan (28′ și 53′). Când toată lumea credea că meciul este predestinat pentru o remiză, Charlie Austin nu a fost de acord și a marcat golul de 3-2 pentru echipa lui.

Echipa din Nordul Londrei era invincibilă în toate competițiile de luni bune și nu mai pierduseră de 22 de partide.

Ultimul meci în care Arsenal a pierdut a fost pe data de 18.08, într-un thriller pe Stamford Bridge. Partida s-a terminat 3-2 pentru Chelsea.

Arsenal's 22 game unbeaten run is over!

Publicată de Bleacher Report Football pe Duminică, 16 decembrie 2018

După această înfrângere, Arsenal rămâne pe locul 5 cu 34 de puncte. Echipa din Londra este calificată în primăvara Europa League după ce a terminat grupa pe primul loc. În următoarea partidă de campionat o va întâlni pe Burnley pe teren propriu.

Vezi și VIDEO | RONALDO a intrat în istoria lui JUVENTUS după golul decisiv din derby-ul cu Torino

infrangeresfintiitunariiarsenal22 meciurisouthampton3-2